POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Zatanči

15. října 2008 v 12:37 | Vlasta Dušková |  Archiv
Nechcete si zatančit se slovy českokrumlovské autorky?


Autorku Vlastu Duškovou z Českého Krumlova si čtenářská veřejnost zvykla spojovat již pěknou řádku let především s poezií, ať už v tvůrčím slova smyslu či coby skvělou recitátorku. Teprve v posledních letech se však začala prezentovat také v próze psaním kratších dějových povídek. Pomineme-li její účast v kolektivních povídkových sbornících vydávaných Jihočeským klubem Obce spisovatelů, jehož je dlouholetou členkou, je knižní titul Zatanči vydaný pražským nakladatelstvím Balt-East její první ucelenou prozaickou publikací.


Povídkový dekameron Vlasty Duškové je sice knižní novinkou, ale s některými ze zařazených příběhů se čtenáři již měli možnost setkat v tisku či na rozhlasových vlnách. Společným jmenovatelem této desítky prozaických příběhů, odehrávajících se v rozličných časových rovinách i v různých prostředích, je kromě pera autorky především otevírání skrytých třináctých komnat jednotlivých postav a jejich klopotné hledání životní a názorové cesty. V literárním zpracování textů je však i jasně čitelný autorce vlastní poetický styl, metaforická zkratkovitost či široký záběr v rozvíjení emočních pochodů a v jejich, na tak krátký výrazový útvar poměrné hloubce.


Čtenář může navíc sledovat i autorčino vyzrávání jak ve volbě námětů, tak v jejich zpracování, protože představované povídky vznikaly v průběhu řady let. Dušková nás svým barvitým líčením zavádí do kulis dění v Maďarsku, Chorvatsku, Itálii, Španělsku, ale poradí si i se zdánlivě fádní domácí scénou. Děj a jeho gradace nezůstávají na povrchu zápletky, ale zcela nenásilně se dostávají pod kůži pestrých mezilidských vztahů, bez zbytečného sentimentu rozplétají manželské a milenecké eskapády či řeší otázky poznávání životních priorit. Naprosto spolehlivě se do celkového ladění sborníku strefil i Michael Lorenc se svými prostorovými černobílými i barevnými i ilustracemi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama