POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Cesty regionalismu třetího tisíciletí

22. dubna 2009 v 11:23 | Miroslav Vejlupek |  Diskuse
Cesty regionalismu třetího tisíciletí
Miroslav Vejlupek
Termín regionalismus není z nových. Jako takřka s obrozeneckým se s ním setkávali už příslušníci dnešní nejstarší generace po vzniku samostatného Československa a po celé meziválečné období. Aktuálně je regionalismus intenzivněji oživovaným tématem od vstupu republiky do Evropské unie. Vždy samozřejmě šlo a také jde o regionalismus nejen hospodářský, ale zároveň i kulturní.
Kulturní regionalismus dneška má však jednu novou dimenzi. Již nejde o oživování národopisných tradic, ale o prezentaci uměleckých a obecně kulturních hodnot doslova v kontextu celoplanetárním. Svět se výrazně změnil a generace počátku třetího tisíciletí jsou vzdělány kvalitativně odlišně od generací předešlých - jsou gramotné v informatice.
Filozofové kyberkultury obohatili slovník jazyků civilizovaných národů pojmy kyberprostředí, globální mozek, planetární bytost apod. a tyto pojmy se stávají moderní slovní výbavou množství. Také základem nového existenciálního cítění.
Příkladem může být iniciativa umělců historické oblasti prácheňské a jejich hostů. Ti pojmenovali volné seskupení nezávislých, elektronicky publikujících tvůrců anglickojazyčně - V-Art - Vision Of the 21st Century - jako by už tím dávali najevo, odkud předpokládají zájem o svou tvorbu. Byl to nápad výtvarníků - a ti předvídali správně. Od letopočtu 2004, kdy vstoupili na digitální scénu projektem Kybernétés (www.v-art.cz/kybernetes), jak statistická bilance svědčí, daleko více recipientů zhlédlo jejich díla v zámoří. Čechoamerický živel a jeho sympatizanti, především z Kalifornie, počtem připojení daleko předčí zájemce české. Škála výtvarných technik, paleta portrétů, zátiší i krajinomaleb - tato digitální minigalerie skýtá dobrou informaci o vývoji českého výtvarného umění posledního dvacetiletí. Vystavují zde nejen malíři práchenští (František Roman Dragoun, Dalibor Říhánek, Michael Štojdl, Václav Švejcar), ale také pražští (Jaromír Skřivánek, Věroslav Bergr, Miroslav Zůna) a přispěl také Moravan Pavel Herot.
Projekt Kybernétés je ovšem literárně-výtvarný, takže spisovatelů a publicistů (rozumějme hostů těch prácheňských) je v něm dokonce víc než výtvarníků. To proto, že v minulosti už se v kyberprostředí setkali - téměř všichni totiž účastníci filozoficko-uměleckého útvaru Litterate, na začátku desetiletí nejvýraznějšího projektu kvalifikované umělecké literatury na českém internetu. Spisovatelé naopak demonstrují nepravdivost tvrzení, že web je dobrý pouze pro naivní, do sebe zahleděné grafomany. Což nemá tvorba Oty Ulče, Františka Listopada, Hanky Hosnedlové, Stanislava Komendy, Richarda Sobotky, Ilony Borské, Zdeňka Řezníčka a jiných visačku intelektuální a umělecké kvality? Ta jména si pamatujme - v literární historii to budou jména klasiků kvalitní internetové literatury.
Seskupení elektronicky publikujících tvůrců V-Art - Vision the 21st Century zvolilo pro svůj literárně-výtvarný projekt název ze starořečtiny (kybernétés = kormidelník), aby se přihlásilo k evoluci kultury a noosféry vůbec a zároveň vzdalo hold Norbertu Wienerovi, zakladateli kybernetiky. Kybernetika je to, co změnilo obsah kulturního regionalismu a co mu skýtá další, netušené možnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama