POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jihočeši si ze St. Pöltenu odváželi nejen uznání

22. dubna 2009 v 11:21 | Hanka Hosnedlová |  Archiv
Jihočeši si ze St. Pöltenu odváželi nejen uznání, ale i báječný dojem. S příslibem další konkrétní kulturní spolupráce odjížděla trojice Českobudějovičáků z rakouského městečka St.Pölten, které se v předchozích dnech zviditelnilo především díky soudu s neblaze proslulým Josefem Fritzlem. Tentokrát ale návštěvníci byli účastníky literárního pořadu, věnovaného společné povídkové knize, na níž se podíleli rakouští a jihočeští literáti. Zatímco v češtině nese název Vítr sedmi vůní, stejný obsah rakouská strana pojmenovala podle jedné ze zařazených povídek - Ritalin baby. Neformální vystoupení, které bylo již třetí a ještě ne poslední akcí k prezentaci společného knižního počinu, připravili členové spolku Netzwerk Memoria a Mezinárodní most.
V programu večera v příjemném prostředí literární kavárny se při dubnovém setkání představili dva rakouští spisovatelé a dva z jižních Čech. Autorské čtení Zdenky Becker, Erwina Riesse a Jihočechů Františka Niedla a Hanky Hosnedlové, jejichž povídky v němčině prezentoval Andreas Weber, prokládal houslovými sóly koncertní mistr Jihočeského divadla Václav Plášil.
Nepředstíraný zájem o literaturu z druhé strany hranice byl pro jihočeské účastníky víc než potěšující. Velice živě se o kulturní problematiku u nás zajímal i český malíř Alois Junek, který v St.Poltenu žije s manželkou Marií již téměř tři desítky let. Domov zde našla před čtyřiceti lety také Marie Gráfová, která pochází z Českého Krumlova a nevynechá žádnou příležitost, aby se dozvěděla něco nového o svém rodišti a jeho kulturním životě.
"Musím říci, že ačkoliv jsem zvyklý vystupovat před publikem velice často, přístup tohohle vyhraněného společenství příznivců literatury byl velice srdečný a příjemný. Moc rád bych se zase s takovými posluchači setkal..." řekl na závěr Václav Plášil, který sklízel za svou hru i vyžádaný přídavek nadšený aplaus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama