POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Vodňanské paměti a vzpomínky Františka Heritese

21. dubna 2009 v 12:52 | jiří Louženský |  Archiv
Heritesovy paměti z pera vodňanského rodáka pokřtí režisér Zdeněk Troška

Na jednu z osobností vodňanského trojlístku - Františka Heritese - se zaměřuje obsáhlá a fundovaná publikace, která právě vyšla v edici Knihovnička. Autor Jiří Louženský knihu, kterou nazval Vodňanské paměti a vzpomínky Františka Heritese, připravoval několik let pečlivým vyhledáváním podkladů, jejich systematickým tříděním a přepisem.
Téměř čtyřsetstránková publikace je druhým svazkem z plánovaného triptychu o této známé vodňanské literární trojici. První díl o Juliovi Zeyerovi vyšel ve výročním roce jeho narození i úmrtí - v roce 2001, kdy už měl J. Louženský připravenou i podstatnou část materiálů pro Heritesovy paměti. S doplněným obsahem a v poněkud jiné grafické podobě hodlá autor vydat Zeyerův svazek znovu v roce 2011 a třetí svazek projektu vyhrazený Otakaru Mokrému by pak chtěl stihnout do roku 2014, kdy bude mít tento literát 160. výročí narození.
"Získávání podkladů pro knihu o Františku Heritesovi byla otázka několikaleté práce. Čerpal jsem z Heritesovy pozůstalosti uložené v Městském muzeu a galerii ve Vodňanech, v literárním archivu Památníku národního písemnictví v Praze, kde jsou uloženy rukopisné paměti a vzpomínky jeho dcery Boženy. Největší překážkou pro mne byla v této souvislosti značná roztříštěnost a častá nečitelnost stránek rukopisů, proto také velice oceňuji pochopení a vstřícnost vedení archivu," uvádí o své dlouhodobé snaze Louženský, který navíc knihu vydal vlastním nákladem. Její prodej podpořilo vodňanské muzeum a galerie, kde je publikace za velice příznivou cenu ke koupi.
"Dosud vydané publikace o Zeyerovi a Heritesovi jsou z prostředí mých milovaných Vodňan, které jsou a budou alfou a omegou mého duchovního života, i když v současnosti jsem byl z existenčních důvodů nucen své rodné městečko opustit, takže nyní žiji a pracuji v Českých Budějovicích. Řeknu-li ale Vodňany, myslím tím domov - to mám i v záhlaví mého blogu na webových stránkách - krajpodhradem.txt.cz," vyznává se ze své největší lásky literát Jiří Louženský.
Jeho nejnovější kniha o Heritesovi je také jedním z titulů, které budou v rámci 13.ročníku tradičních Zeyerových Vodňan oficiálně pokřtěny dalším z věrných Jihočechů - Zdeňkem Troškou (29. dubna 2009).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama