POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Přemysl Veverka Poutníkův lidický průvodce

11. května 2009 v 13:13 | Hana Hosnedlová |  Archiv
Knihy o Lidicích sbírají zasloužená ocenění

Do Lidic, české vesničky s tragickým válečným osudem, přenesl v posledních letech těžiště své tvorby táborský autor Přemysl Veverka, mimo jiné také člen Jihočeského klubu Obce spisovatelů. Jeho trvalá spolupráce s Památníkem Lidice vyvrcholila v loňském roce dokumentární publikací nazvanou Jak se chodí do Lidic, na niž volně navazuje letošní čerstvá novinka Poutníkův lidický průvodce. Předchozí titul z pera tohoto autora - rodová sága Skoky do světla - se nyní dočkala v rámci 13.ročníku Zeyerových Vodňan literárního ocenění v podobě Zeyerova hrnku. Loňský titul se pak může pochlubit prestižní Cenou Miroslava Ivanova, udělovanou Klubem literatury faktu při letošním knižním veletrhu v Praze.
Poutníkův lidický průvodce se neotřelou a čtenářsky přitažlivou formou opět vrací k tématu Lidic, a to ve dvou nesourodých rovinách. První linie odkrývá minulost a historii této poklidné české vesničky, s čímž pak v kontrastu vyzní bestiální zásah proti jejím nevinným obyvatelům o to tragičtěji a nelidštěji. Veverka se však nezabývá jen historickými stavbami a statky, ale stejně jako v díle prvním také selskými a živnostnickými rody, spletitými osudy lidí, jejichž životy byly s Lidicemi spjaty a v mnoha případech i násilně ukončeny. Skvělým doplňkem publikace jsou černobílé dobové i současné fotografie, které psaný text dokumentují i obrazově.
"Poutník, který v této knize vystupuje, je postava literární, ale v průběhu psaní mě napadalo, že jsem ho už nejednou potkal, že jsem s ním mluvil, že ho znám... Že se skládá jakoby ze dvou částí - z nichž jedna je ještě neznalá, spíše pochybující a nevěřící a druhá vládne vědomostmi a zkušeností, takže mi může zasvěceně odpovídat. A to je důvod, proč je mi poutník blízký. Jsem totiž přesvědčen, že nebudeme-li se neustále ptát a hledat odpovědi, sotva se můžeme vydat na jakoukoliv cestu. Natožpak do Lidic..." říká ke své knižní novince Přemysl Veverka, který se do Lidic doslova zamiloval.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama