POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Spisovatelé na májovám koncertu

18. května 2009 v 11:30 | Hana Hosnedlová |  Archiv
Narozeniny na houslových strunách
Pětičlenná skupinka zastupovala Jihočeský klub Obce spisovatelů na narozeninovém májovém koncertu, kam byla pozvána houslovým koncertním mistrem Václavem Plášilem z orchestru Jihočeského divadla. Tímto večerním setkáním, které pokračovalo pak do pozdních hodin, oslavil Václav ve Zlatém domě evropské kultury své kulaté životní jubileum. Ačkoliv o dárky nebyla nouze, on sám s kolegy ze Salonního orchestru připravil pro sezvané přátele a hosty dárek nejkrásnější - hudební bonbonieru plnou jedinečných zážitků.
Při podobných životních meznících člověk obvykle trochu rekapituluje svůj dosavadní život, udělejme to ve stručnosti i my. Václav Plášil se narodil v hudebně založené rodině, a tak logicky jeho vzdělání pokračovalo i po této linii. Postupem času pak k favorizovaným houslím přibyly i další nástroje - klavír, klarinet, saxofon, kytara. Už na základní škole sestavil smyčcové kvarteto, s nímž i vystupoval. A byla to potom základní vojenská služba, během níž si dodělával ještě konzervatoř v Praze u profesora Stejskala, která přivedla rodáka z Nového Jičína do Českých Budějovic.
Tady nastoupil do divadelního orchestru, kde se vypracoval díky svému umění až na prvního koncertního mistra skupiny smyčců. Klarinet zase zhruba od půlky 70.let proháněl s téměř všemi tehdejšími dechovkami v regionu - od Budvarky přes Babouky až po Skalačku. K této etapě patří i četná vlastní aranžmá dechovkových skladeb. Do tisícovky pak nemá daleko výčet tuzemských i zahraničních koncertů, odehraných s Jihočeským kvartetem, jehož vznik se datuje do 80.let. A nesmíme zapomenout ani na pedagogickou činnost na uměleckých školách v Trhových Svinech, ve Vodňanech, Zlivi, Třeboni a nějaký čas i na českobudějovické pedagogické fakultě.
Dvouleté angažmá sólového houslisty v Bad Liehenzellu a Bad Badenu spadá již do dalšího desetiletí, stejně jako tzv. hauskoncerty v Rakousku a plodná koncertní spolupráce s tamním kvartetem. V novém tisíciletí pak Václav Plášil přizval své kolegy a sestavil Salonní orchestr, se kterým vystupují po celé Evropě. Ostatně v mnoha sálech na starém kontinentě slyšeli posluchači jeho mistrovské housle i při turné s úspěšným Fantomem opery.
"Přes to všechno ale mou prioritou zůstává divadlo, se kterým se cítím doslova srostlý a s nímž jsem prožil největší část svého života," říká při narozeninovém přípitku Václav Plášil, milovník krásné hudby a archivních vín a - čerstvý šedesátník.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama