POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jan Bauer ČÍŠE JEDU PRO KRÁLE

14. září 2009 v 20:11 |  Archiv

Důvodem k malému zastavení je skutečnost, že počet knižních titulů, které vyšly z pera spisovatele Jana Bauera, dosáhl již devadesátky. Nejčerstvější z nich, vydaný nakladatelstvím Moba, nese název Číše jedu pro krále a zabývá se osobou panovníka Václava IV.
Jakou formu jsi volil tentokrát?
Je to opět historická detektivka a volně navazuje na předchozí tituly Pražský rozparovač a Vampýr z Koňského trhu, takže opětně se v knize objevují dva schopní pátrači - novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce a františkánský mnich Blasius, ale kromě nich jsem zapojil do děje řadu skutečných historických postav - vedle Václava IV. třeba jeho nevlastní bratry uherského krále a budoucího císaře Zikmunda a zhořeleckého vévodu Jana, jeho bratrance moravského markraběte Prokopa, opavského vévodu Hanuše a další.

A kterou historickou událost jsi zvolil jako námět?
Děj vychází ze skutečné události, kdy v prosinci 1393 Václavu IV. a jeho hostu bavorskému vévodovi Fridrichovi někdo nasypal do vína pomalu působící jed. Václav IV. se roznemohl, ale přežil, zato Fridrich, který se svým doprovodem dojel až do Českých Budějovic, tady zemřel. A pachatel tohoto činu nebyl nikdy vypátrán.

Takže tvoje detektivka si troufne traviče odhalit?
Nejen to, ale snaží se poodhalit i pozadí a pravděpodobné důvody pro tento čin.
Ke zmíněným závěrům jsi došel na základě historických pramenů, nebo jsi zapojil i vlastní fantazii?
Ve starých kronikách a historických podkladech se nic podstatnějšího o této záležitosti nedozvíte, takže nezbývalo, než využít fantazie a dedukce, což zase na druhé straně umožňuje barvitější vylíčení prostředí, děje, ale také dalších zákulisních intrik, o které u královského dvora nebyla nikdy nouze.

Nechystáš v budoucnu nějakou středověkou detektivku, která by se odehrávala třeba ve Vodňanech nebo někde jinde na jihu?
V nejbližší době zatím ne, ale není vyloučeno, že někdy v budoucnu k tomu dojde...

S autorem rozmlouvala Hanka Hosnedlová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama