POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jihočeský zločin v časech staré monarchie

4. října 2009 v 19:49 | Vladimír Šindelář |  Archiv
Naprostou novinkou na knižním trhu je publikace Jihočeský zločin v časech staré monarchie, kterou vydalo českobudějovické nakladatelství Veduta specializující se na historii našeho regionu. Autorem nového knižního titulu je milevský autor Vladimír Šindelář, mimo jiné člen Jihočeského klubu Obce spisovatelů, který není na tomto poli žádným nováčkem.
Jak již název knihy napovídá, jde tentokrát o konkrétní zločiny a trestní právo doby c.k. mocnářství zhruba v průběhu šedesáti let až do roku 1912. Podklady k popisu tří desítek příběhů z různých míst jižních Čech si spisovatel poctivě vyhledával v archívech, knihovnách a soudních materiálech, takže se jedná o skutečné a po všech stránkách zdokumentované události. A jak sám autor říká, nic si nepřikrašloval a v původním znění ponechal i popis veškerých detailů.
"Lidé mívají sklon věci minulé poněkud idealizovat, a to se nevyhýbá ani nahlížení na život našich předků na sklonku.éry starého Rakouska-Uherska. Ale i za doby císaře pána existovala kriminalita, loupilo se, kradlo a vraždilo. Sociologický profil pachatelů byl sice tehdy trochu jiný než dnes, ale důsledky jejich činů byly stejné. Také na jihu Čech docházelo ke zločinům, které soudci řadí do kategorie těžkých. Vzhledem k tomu, že se z historického hlediska jedná o dobu poměrně nedávnou, v archivech čekají na badatele celé stohy soudních spisů i novinové články popisující příslušné kauzy. Neodolal jsem pokušení a ponořil se do tohoto bohatého svědectví minulosti a vybral si tři desítky zajímavých kriminálních příběhů, které jsem zpracoval v této knize. Čtenář tak zjistí, že za dob monarchie se možná nosily jiné šaty, nebyla televize ani rádio, ale lidská povaha zůstává vlastně pořád stejná," přibližuje V. Šindelář obsah své nové knihy, jejíž text je navíc doplněn řadou černobílých dokumentujících kreseb a snímků, ilustrujících předkládané příběhy i dobu.

Hanka Hosnedlová

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama