POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Výročí Historického klubu

4. října 2009 v 19:24 | Hanka Hosnedlová |  Archiv
Půl století své existence oslavil Historický klub při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích přehlednou dokumentární výstavou, která potrvá až do 1.listopadu. Běží paralelně s nejúspěšnější výstavou Jihočeského muzea, jakou rozsáhlá expozice s názvem Klostermannova Šumava, jejíž návštěvnost se v polovině září blížila šedesáti tisícům osob, nesporně je.
Ale vraťme se k historickému klubu. U zrodu tohoto sdružení, jehož vznik inicioval Karel Pletzer, historik a ředitel tehdejší Krajského vlastivědného muzea v Českých Budějovicích, stálo tehdy v roce 1959 třináct osob, většinou mužů. Ženy v té době byly v kroužku zastoupeny necelými dvaceti procenty. V současné době, kdy členská základna klubu čítá zhruba 250 osob (v předchozích letech se stav dokonce přehoupl přes 270), jsou naopak v naprosté převaze ženy (tvoří více než 80 procent z celkového počtu). A třebaže stále přibývají noví členové - jen za uplynulý rok to bylo 41 nováčků - a nechybí mezi nimi ani studenti a mladí lidé, věkový průměr se pohybuje okolo 63 let.
Hlavní náplní klubu byl a je zájem zejména o regionální historii. V 80.letech vznikaly pod hlavičkou klubu odborné sekce zaměřené například na heraldiku, genealogii, dopravu, letectví apod., z nichž později vznikly samostatné kluby. Společným počinem je pak časopis, který mapuje činnost klubu a rovněž publikační úspěchy a odborné studie svých členů. Pokud bychom procházeli jmenný seznam klubu, narazili bychom na řadu nám známých publicistů a dokonce i na jména některých členů našeho sdružení Obce spisovatelů. Však také pod křídly Historického klubu funguje Literárně historický kruh, jehož přednášky, besedy a setkání hostí Jihočeská knihovna. A nezřídka právě s účastí autorů z našich řad.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama