POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jan Nouza Lomnicko v obrazech

1. června 2010 v 15:30 | Hanka Hosnedlová |  Archiv
Čerstvou novinkou na knižních pultech je půvabná publikace se strohým, ale vypovídajícím názvem: Lomnicko v obrazech. Jejími autory jsou dva muži, jejichž trvalou láskou se stala nezaměnitelná, zádumčivá krajina Třeboňska, protkaná zrcadly rybníků. Jeden z nich - Petr Ettler ji ztvárnil barvami a štětcem ve svých obrazech, druhý - Jan Nouza pak obléká její půvaby do poezie slov kratičkých textových doprovodů.
Petr Ettler sice střídavě žije a tvoří v Praze a v Třeboni, ale k jeho největším uměleckým objevům a inspiracím patří nesporně právě nepodbízivá, ale přitažlivá krása jihočeských motivů. Nejčastěji využívá techniku olejomalby a akvarelů, což dokazuje nejen zmiňovaná publikace, ale také sedm desítek autorských výstav v tuzemsku i v zahraničí či zastoupení v soukromých sbírkách na několika kontinentech. Ostatně v tandemu s Janem Nouzou vydali už jinou zajímavou knihu o Třeboňsku. A Jana Nouzu, který žije v Lužnici, asi není třeba jihočeskému čtenáři nijak zvlášť představovat. S jeho povídkovými knihami a romány, ale i s reportážemi, fejetony a časopiseckými články či televizními scénáři se setkal jistě už každý z našich čtenářů.
Společně s touto dvojicí se můžete na stránkách nové knihy toulat po hrázích rybníků a po březích řek a potoků, lesními pěšinami a rozkvetlými loukami, cestičkami v polích kolem božích muk, bíle svítících samot či malebnými uličkami městečka se vztyčeným prstem kostelní věže. Nouzův poetický slovní doprovod má v knize i svou německou verzi, o jejíž výstižný překlad se zasloužil Zdeněk Slavíček.A do celkového ladění jemně tónované barevné publikace skvěle zapadá i úvod Viktora Preisse a doslov architekta Zdeňka Urbance.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama