POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jan Bauer Okolo Třeboně krajem tří růží

12. července 2010 v 12:01 | Hanka Hosnedlová |  Archiv
Kniha o Třeboňsku je autorovým vyznáním krajině

Oky rybníků protkané Třeboňsko si tentokrát zvolil jako téma své nové knihy nejplodnější jihočeský spisovatel - Jan Bauer z Vodňan. Svou publikaci, kterou vydalo nakladatelství Regia, nazval Okolo Třeboně krajem tří růží a její faktografický text doplnil spoustou dobových obrázků, rytin a fotografií, které dokreslují čtenářovu fantazii.
Ačkoliv z pera Jana Bauera jsme si v poslední době zvykli spíše na historické romány, detektivky a publikace, není ani kniha o Třeboňsku žádnou novinkou v žánrové skladbě jeho tvorby. Už před časem totiž ve stejné edici Tajemné stezky vyšla jiná Bauerova kniha, a to o Novohradsku, kterou však vydal pod pseudonymem Vojtěch Fišer, stejně jako další publikaci o jeho rodné Českomoravské vysočině.
V této nové knize s námětem z kraje rybníků se však čtenář setká nejen s mnohými přírodními krásami, stavebními památkami a technickými zvláštnostmi, ale i s řadou historických osobností, které se do dějin Třeboňska zapsaly nesmazatelným písmem. Ať už je řeč o literárně velice frekventované postavě Petra Voka z Rožmberka či o Šimonu Lomnickém z Budče, Adamovi Michnovi z Otradovic nebo pěvkyni Emě Destinnové a Františku Hrubínovi.
"Kdybych měl odpovědět na otázku, proč jsem si pro svou další knihu zvolil právě Třeboňsko, odpověděl bych slovy básníka Ladislava Stehlíka, který ve své Zemi zamyšlené napsal: Není spanilejší krajiny v České zemi nad tebe, Třeboni, panno, princezno snící a tajemná. Přiznám se, že jsem mu jeho barvitý jazyk vždycky záviděl. Řekněte sami - znáte vroucnější vyznání? Já, otřískán desetiletími v redakcích deníků, kde nebývalo pro básnické vzlety přílišné pochopení, jsem ve srovnání s ním strohý, šedý a někdy až příliš stručný. Přesto i takto vybaven, či spíše nevybaven, jsem chtěl maličko přispět k oslavě jednoho z nejkrásnějších koutů nejen Čech, ale - snad to nezní příliš troufale - možná celé planety. Nepsal jsem ani turistického průvodce, ani suchou literaturu faktu, nejspíš bych to nazval povídáním o putování - co mě přitom napadlo, koho a co mi který kout připomněl a na koho jsem si v těchto souvislostech vzpomněl," dodává ke své knižní novince vodňanský autor.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama