POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Uznání za celoživotní tvorbu V. Mertlovi

18. srpna 2010 v 17:51 | Hanka Hosnedlová |  Archiv
Českobudějovický spisovatel si z Velehradu odvezl uznání za literaturu

Mimořádného ocenění se dostalo českobudějovickému spisovateli Věroslavu Mertlovi, nositeli státní Ceny za literaturu, také při červencovém setkání věřících na Velehradě. Česká biskupská konference udělila tomuto autorovi děkovné uznání za přínos české literatuře a poezii za celoživotní tvorbu posilující křesťanský odkaz mravních a duchovních hodnot.
"Cítím se pochopitelně tímto uznáním velice poctěn. Stejnou formu ocenění získal také Jaroslav Eliáš, řád Cyrila a Metoděje pak manželé Halasovi za překlad Jeruzalémské bible, pamětní medaili redaktor Perspektiv Petr Příhoda a Josef Koláček, redaktor české sekce Vatikánského rozhlasu," komentuje nesobecky své ocenění V.Mertl, který vlastně celý svůj tvůrčí život stál stranou hlavního literárního proudu, ačkoliv jeho knihy představují trvalou hodnotu jak literární, tak morální.
Původně se dlouhé roky věnoval poezii, ale první jeho vydaná kniha - Stín blaženosti byla prozaická. Tehdy bylo Věroslavu Mertlovi čtyřicet let. V jeho životopise figuruje i kratičké, ale nezapomenutelné období redaktorského působení v jihočeském nakladatelství Růže v letech 1968-1970, kde také po obnovení tohoto nakladatelství v novém tisíciletí vydal i svou zatím poslední knihu Šustot smrti. Jeho knihy byly přeloženy i do polštiny a němčiny. Je čestným předsedou Jihočeské Obce spisovatelů, jíž se snaží pomáhat svými zkušenostmi a doporučeními. Kromě jiného byl také prvním autorem, který od ní obdržel jihočeskou literární cenu Číše Petra Voka, již začala tato instituce společně s krajským úřadem udělovat před pěti roky. A třebaže má v posledních letech zdravotní problémy, nepřestává se zabývat literaturou a především lidmi kolem ní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama