POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Dvě knihy fotografií Františka Dostála

11. února 2011 v 17:45 |  Archiv
Naši čtenáři znají již důvěrně snímky pražského fotografa Františka Dostála, který má hluboký vztah k jižním Čechám a který s jihočeskými medii spolupracuje už hezkou řádku let. Tentokrát se můžeme setkat hned se dvěma knihami postavenými na jeho fotografiích, ve světě tohoto nejmladšího výtvarného žánru tak ceněnými.
První z nich vyšla na sklonku loňského roku a nese optimistický titul Letní lidé. Právě v této publikaci zvláště vynikl Dostálův, odborníky zdůrazňovaný talent zachytit prchavé kouzlo okamžiku. Obsáhlý soubor fotografií vybraný pro Letní lidi vznikl na březích řeky Sázavy, která patří k milovaným lokalitám autora. Vnímavý čtenář hned při prvních nahlédnutích pozná, že se posunul nejen v místě, ale i v čase, protože tyto snímky vznikaly v minulém století a vesměs i před přelomovým rokem 1989. Tyto neupravované syrové záběry jsou nejen jedinečnou výpovědí o lidech a jejich životě v letních měsících na březích Sázavy a jinde, ale i o době, nelehké a komplikované. Aniž se o to František Dostál prvoplánově snažil, podařilo se mu nezřídka do snímků dostat i situační humor či mírné úsměvné zkarikování děje, ale vždycky s laskavý nadhledem a porozuměním.
U druhé knížky, která nese lednové datum roku 2011, už sám titul Paříž za humny Prahy napovídá, že tentokrát se lovec okamžiků - František Dostál vypravil se svým fotoaparátem vypravil za hranice. Do básníky, malíři a hudebníky opěvované Paříže, která mu na stará kolena učarovala tak, že se do ní stále vrací. Ovšem opětně jsou na jeho fotografiích v hlavní roli lidé či nečekané situace, které dokázal zaklít do jediného obrázku. O svém vztahu k tomuto městu nad Seinou se zpovídá i v doslovu knihy a je vidět, že to není láska náladová a prchavá. Sérii jedinečných černobílých fotografií doplňují básničky a prolog Karla Sýse, básníka, jemuž bývá spíláno i chváleno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama