POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Karel Příhoda Úsměvy v slzách

11. února 2011 v 17:38 | Hanka Hosnedlová |  Archiv
Na to, že hlínu, špachtle a vypalovací pec vyměnil českobudějovický keramik Karel Příhoda po povodních v roce 2002, která ho připravila o ateliér i většinu výtvorů,
za tužku, pastelky a štětec, si uměnímilovná veřejnost už zvykla. Se zvědavostí navštěvovala jeho první výstavy a se zájmem zhlédla i dvě nevšední autorské prezentace na DVD, kde se Příhodovy obrazy prolínají s verši, rovněž z jeho tvůrčí dílny. A že okouzlení krásou a silou slova nebylo u tohoto pětasedmdesátiletého výtvarníka jednorázovou záležitostí, dosvědčuje i jeho ještě novotou vonící básnická sbírka nazvaná Úsměvy v slzách, kterou vydalo nakladatelství Milana Bindera.
Básně Karla Příhody jsou postaveny především na emocích a na otevřenosti, s níž nechává čtenáře vstupovat do své třinácté komnaty duše, a na odvaze, se kterou nese svou kůži na trh. V rýmované důslednosti veršů jasně a bez schovávání se za nedešifrovatelné jinotaje vyhlašuje krédo svého naplněného života, jímž je láska, pokora a nadšení krásou, ať už se skrývá v čemkoliv.
"Řada lidí, kteří si přečetli nebo slyšeli mé básně, se divila, že ve svém věku píši o lásce a nechávám se inspirovat věcmi, které by člověk hledal spíš u mladých lidí. Ale já to tak cítím, stejně jako před desítkami let, a jestli se něco v tomhle směru změnilo, tak jedině to, že přibylo prožitků a zkušeností," dodává K.Příhoda, který si půvabnou knížečku také sám ilustroval jednoduchou, ale výstižnou černobílou grafikou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama