POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Vladimír Šindelář Historické panoptikum jihočeského zločinu

11. února 2011 v 17:33 | Hanka Hosnedlová |  Archiv

Dvě a půl desítky historických kriminálních příběhů obsahuje nová kniha milevského spisovatele Vladimíra Šindeláře, kterou v listopadu vydalo českobudějovické nakladatelství Veduta. Poměrně obsáhlá publikace s názvem Historické panoptikum jihočeského zločinu s historkami popsanými na základě skutečností je doplněná fotografiemi popisovaných lokalit, starými pohlednicemi a ukázkami dobových soudních rozsudků a protokolů.
"Autor ale nechtěl jen suše a faktograficky převyprávět staré a dávno zapomenuté příběhy trestných činů, které pečlivě a systematicky vyhledává v archivech. Všechny tyto hrdelní zločiny dokumentují, že staré latinské přísloví Homo homini lupus čili Člověk člověku vlkem platilo bohužel i v minulosti. A to v minulosti dávné, stejně jako v té, co zaznamenalo teprve minulé století. Čtvrt stovky zločineckých historek klasicky se špatným koncem pro hlavní negativní hrdiny se odehrává mezi roky 1427 až 1916, a to na různých místech
v jihočeského kraje," upřesňuje obsah novinky z literatury faktu vydavatel Bohumír Němec.
Čtenář se na stránkách Šindelářovy knihy dozví například jaký konec vzal roku 1589 krčmář Vrzal v Drhovicích na Táborsku, proč krumlovský kat žádal v roce 1712 konšely v Chýnově o dobrozdání za svou práci marně, jak skončil v roce 1852 spor dvou sedláků na Volyňsku o kousek pole anebo proč musela roku 1916 v Písku zemřít rukou vraha chudá vdova po učiteli. Ve všech těchto vyprávěních se mezi řádky stále znovu a znovu vynořuje nevyslovená otázka, proč vlastně je člověk schopen způsobit druhému tolik bolesti a neštěstí.
Křest této knihy proběhl v první prosincové dekádě loňského roku v prostorách Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama