POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Šumava

24. srpna 2011 v 12:22

Legenda jménem Šumava

O pravdivosti tvrzení, že Šumava je nevyčerpatelné téma, svědčí mimo jiné i další kniha českobudějovického autora Hynka Klimka vydaná v nakladatelství Regia, v edici Neznámé Čechy. Je nazvaná jednoduše Šumava - Českokrumlovsko.

Šumavu, rozprostírající se na území tří států - České republiky, Německa a Rakouska - vnímá Klimek jako nádherný a stále inspirující kus přírody. Uchvacuje ho skutečnost, jak toto prastaré pohoří vzniklé před miliony let osidlovali lidé, stejně drsní a stejně nádherní jako tamější podnebí a donedávna neprostupné lesy. Právě díky nim byla Šumava opředená spoustou bájí, legend a pohádek, dávnými mýty, které přežily zásluhou ústního podání z generace na generaci. Šumavské báje jsou fenoménem, který by bylo věčná škoda nezúročit a nezachovat pro dnešní čtenáře i pro ty, kteří přijdou po nás.

"Šumava je životní láskou těm, kteří jí porozumí, a zamilovat se do ní je tak snadné," vyznává se H.Klimek ze svého vztahu k tomuto kusu země a je víc než jasné, že právě do této skupiny zahrnuje i sám sebe.

V uváděném šestém dílu, který uzavírá šestidílný cyklus putování po Šumavě, se věnuje území, začínajícímu na známé hoře Kleti. Pokračuje pak přes Křemži na legendární zříceninu hradu Dívčí kámen, keltské oppidum v Třísově a do starého a slavného kláštera ve Zlaté Koruně. Další zastávkou jsou Chvalšiny a nedaleké poutní místo Kájov s nádherným kostelem. Samozřejmě nesmí v líčení chybět ani české Benátky čili Český Krumlov s bohatou historií, slavný Rožmberk, Vyšší Brod s cisterciáckým klášterem a slavnou knihovnou či nejvýše položený hrad v Čechách - Vítkův hrádek.

Ovšem Hynek Klimek se nezabývá jen popisem historických sídel, měst a krajiny, věnuje se i osobnostem spjatým s tímto územím, prokládá svá líčení bájemi a pověstmi, které k Šumavě patří stejně neodlučně jako její lesy. Přínosem této publikace jsou pak i četné dokumentární a historické fotografie, obrázky a nákresy, které přibližují čtenáři četná místa, o nichž se v knize hovoří.

Hanka Hosnedlová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama