POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Veduta

24. srpna 2011 v 11:58 |  Nové knihy

Na výlety do historie vás pozvou nové knihy

Hanka Hosnedlová

Rozmary letošního léta nejednou boří naše cestovní plány za krásou a poznáním. Ale můžete se naopak vypravit zpátky proti toku času, a to prostřednictvím knih, které vás během krátké chvíle přenesou do méně známých hájemství české historie. Českobudějovické nakladatelství Veduta přináší hned tři tituly, které se mohou stát vašimi průvodci při této zajímavé cestě.

S knihou Jaroslava Polácha Jan Smil z Křemže se sice vypravíme až do 15.století, ale zůstaneme v jižních Čechách, kam nás zavádějí osudy jmenovaného šlechtice, pocházejícího z rodu jihočeských Bavoroviců. Jan Smil byl nesporně rozporuplná osobnost, o čemž svědčí i obsáhlá názorová polemika, která se rozpoutala před odhalením jemu věnované pamětní desky, umístěné na náměstí v Křemži v roce 2007. Nicméně často prezentovaná a dokumentovaná Smilova trestná činnost souvisí s děním v době husitských válek, v nichž figuroval jako táborský hejtman a díky nimž a několikrát podepsanému příměří s Oldřichem II. z Rožmberka získal rozsáhlé statky mimo území rodné Křemže. A právě takto nabytý majetek stál pak i v pozadí tragického konce rytíře Smila.

Jan Čapek ze Sán nepatří zrovna ke známým jménům husitské éry, ačkoliv patřil mezi tehdejší vojevůdce, a není ani mnoho autorů, kteří by se touto nesporně zajímavou postavou zabývali. To se rozhodl napravit David Papajík ve své knize s názvem Jan Čapek ze Sán, jehož charakterizuje už v podtitulu jako jezdce na konec světa, vojevůdce, kondotiéra a zbohatlíka 15.století. Tato publikace je jediným obsáhlejším dílem věnovaným tomuto nižšímu šlechtici, který si na rozdíl od jiných husitských velitelů zachoval vliv ve středoevropském měřítku až do své smrti v roce 1452. Autor se v líčení pestrých Čapkových osudů zabývá mimo jiné i spornou otázkou údajné Čapkovy zrady v bitvě u Lipan, jeho vojenskými i loupeživými výpravami či dopady dluhů na jeho životní peripetie.
Klasiku světové literatury pak připomíná svým názvem publikace Aleše Valenty nadepsaná Lesk a bída barokní aristokracie. Autor v souvislosti s fundovaně využitými historickými reáliemi odhaluje soukromí české šlechty v době baroka. Popisuje obdivovanou a romantickou dobu kavalírů, dvorné galantnosti i zásady tehdejší etiky a cti, ovšem ukazuje čtenáři také druhou stranu mince - lehkomyslnost, marnotratnost a nezřídka i zákonitě následující propad do bídy. To vše na velice seriózních základech badatelské studie, doložené obsáhlým rejstříkem použitých pramenů a materiálů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama