POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Za podivíny

24. srpna 2011 v 12:16

Za podivíny a ztracenci

Ačkoliv dneska není celkem problém vydat knihu, třeba vlastním nákladem, přesto vždycky znovu a znovu vítám, když se jedná o autora mladého. O autora, který dá kromě využitého času přednost soukromé investici do knihy ze svého pera než třeba do cesty na atraktivní světovou pláž v zámoří anebo do stylového značkového oblečení.

Nevím sice, zda knížka Neonové pohláďky aneb Pod kobercem půda, kterou před několika měsíci vydalo jindřichohradecké nakladatelství Epika, prošla stejným procesem, ale přinesla mi radost hned dvojnásobnou. Její autor - Miroslav Pech, který se ale pod knihu podepisuje jako John Madhead - je totiž jedním z nejmladších členů Jihočeského klubu Obce spisovatelů. Je mu pouhých dvacet pět let. V klubu se již představil v jednom z literárních večerů, ale při publikační prezentaci ve Fóru měl bohužel smůlu, protože mu byla redakčním šotkem jeho otištěná povídka záhadně utnutá před koncem a navíc přisouzená dokonce jinému autorovi. Snad jeho knižní debut bude mít více štěstí.

Dost těžko se mi hledá stručná definice zmiňované Pechovy knižní novinky, jež mi svým zaměřením tak trochu připomíná žánrovou a stylovou spřízněnost s prvotinou Jiřího Sivoka. Ten také patří k oné mladší vlně, třebaže v klubu spisovatelů funguje již řádku let. Co mají tedy společného? Řekla bych, že určitou drsnou, až do morbidnosti jdoucí syrovost líčení, nezřídka inklinující k hororu či fantasy, absurditu některých dějových smyček a jejich rozuzlení, svérázně vyhraněnou nadsázku, nevšednost a řekla bych i svým způsobem trochu "ujetost" námětů. Pechovi hrdinové nejsou zrovna kladní, většinou se rekrutují z řad různých ztracenců, pomatenců a vyděděnců, nechybí ani zvrhlíci a tragické figurky bez šance na záchranu. A tomu odpovídají i jejich osudy a děje. Myslím, že ani výběr povídek a básní - kterých je vždy po třinácti - není nahodilý.

Ovšem v obsahu knížky vystopujeme rovněž humornou stránku, i když se většinou jedná o humor černý, a nepřehlédnutelný smysl pro recesi. Ten nakonec dokumentuje i slogan na přebalu knihy: Varování - Četba této knihy způsobuje úzkostné a katatonické stavy, odpadávání končetin, v mimořádných případech i změny sexuální orientace.

K pozitivům knížky pak patří nesporně i napětí, celkem slušná schopnost vystavění dějového schématu a solidní stylistika. Za dlouhé roky porotování v literárních soutěžích a psaní knižních recenzí jsem už poměrně zvyklá na to, že mládí si často jako téma vybírá smutek, zoufalství, tragiku. Nicméně jsem přesvědčená o tom, že volba optimističtějších a méně drsných, realitě bližších námětů by při Pechových schopnostech podstatně rozšířila okruh jeho čtenářů.

Hanka Hosnedlová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama