POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Rožmberský rok a jeho nová kniha

10. listopadu 2011 v 9:44 |  Nové knihy

Nová kniha završuje

Rožmberský rokJedním z příspěvků českobudějovického nakladatelství Veduta k letošnímu Rožmberskému roku je i čerstvá knižní novinka Petr I. z Rožmberka a jeho synové. Jak už titul napovídá, jedná se o publikaci z oblasti literatury faktu a její autorkou je Anna Kubíková.

Hlavní postavou knihy je sice Petr I. z Rožmberka, současník krále Jana Lucemburského, ale obsáhlé pasáže jsou věnovány i jeho synům. Autorka tak v různých rovinách pokrývá jedno z nejslavnějších období tohoto šlechtického rodu. Petr I. reprezentoval pátou generaci Vítkovců a třetí generaci Rožmberků. Patřil k osobnostem svého rodu i své doby, ačkoliv citované historické prameny o jeho životě se poměrně značně rozcházejí.

Autorka si však všímá nejen životních osudů Petra I., ale i tehdejších politických a ekonomických souvislostí v zemi i v Evropě. Sleduje propojení Petrových společenských ambicí s církevním děním, ale i se sociálními cíly, ať už se jednalo o rozličné instituce nebo zakládané ústavy apod. Čtenář si udělá představu o rozsahu tehdejšího rožmberského panství, jeho jednotlivých sídlech, městech a městečkách, ale i o tom, jak se ve 14.století díky Rožmberkům rozvíjelo jejich dominium, a to i po stránce kultury, umění a vzdělávání. Pochopitelně jako obvykle nechybí dobové reprodukce, ani současné fotografie či rodový rožmberský strom a další dokumentace. -hh-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama