POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Strumien

3. ledna 2012 v 21:34

Ve Strumieni měli úspěch i dva básníci z našeho okresu

VÍTĚZ JE Z JIŽNÍCH ČECH


České části jedenáctého ročníku polské mezinárodní literární soutěže, která se každoročně pořádá v družební Strumieni, se letos zúčastnilo čtyřicet pět autorů. Zvítězil v ní Petr Šulista z Oseku u Strakonic s básní psanou ve slovenštině "Jen s láskou má život smysl". Druhé místo obsadila Čechoameričanka Renáta Pancner z Fort Wayne v Indianě s básní "Zahradní vzpomínky", třetí místo získala Janina Borowska z Orlové s básní "Chléb a hry". Cenu města Strumieně obdržel Jindřich Oleš z Valašského Meziříčí s básní "Pomník ženám muklů", Cenu města Petřvaldu Karel Sikora z Karviné s básní "Zrada".

Letošní vítěz Petr Šulista se narodil v Písku a žije v Oseku u Strakonic. Tvorbě pro děti se věnuje od mládí, později rozšířil působnost i poezii a prózu pro dospělé, řada jeho textů byla zhudebněna. Vydal publikace "Povídání o králi Holci", "Hrnečku vař", "Je to pravda, je to tak" a další knihy, v roce 2002 první sbírku básní "Hledání", dále knihy "Tvořivá síla strachu", "Povídání o medvědí rodině", "Letokruh" a "Vega - hvězda z bodláků". V Alise vydal sbírku milostných básní "Zpověď zamilovaného blázna" a podílel se na almanaších Současná poezie 2004, Prameny a soutoky 2004, Vycházející hvězdy 2004, Milostná poezie, Básníci třetího tisíciletí, Současná poezie 2005, Milostná poezie 2, Erotická poezie, Básníci třetího tisíciletí 2,

Milostná a erotická poezie, Současná poezie 2010, Stoupající hvězdy 2011, a Smyslná česká poezie. Petr Šulista je trojnásobným držitelem Ceny Kantrix Kingové a Ceny královny Alisy, dvojnásobným držitelem Ceny Benjamina Kinga a přivezl si čtyři ocenění z mezinárodních literárních soutěží.

Držitel Ceny města Petřvaldu Karel Sikora žije v Karviné a celý život pracuje v hornictví. Poezii se věnuje ve volných chvílích, v básních vyznává lásku k ženě, obdivuje její krásu a miluje romantická prostředí. Obdivuje také Andersenovy pohádky pro jejich stále aktuální odkaz a svými verši se snaží přiblížit tento svět i dnešnímu malému čtenáři. V Alise se představil v almanaších Stoupající hvězdy 2011 a Smyslná česká poezie. Za svou básnickou tvorbu obdržel Cenu Benjamina Kinga a v loňském roce získal Cenu města Strumieně.

Zajímavostí letošního ročníku soutěže je, že autor napsal vítěznou báseň ve slovenštině, do polštiny ji přeložila - stejně jako báseň, která se umístila na druhém místě - Janina Borowska z Orlové. Karel Sikora z Karviné zase přeložil do polštiny báseň Jindřicha Oleše, který ilustroval více než dvě desítky knih vydaných v Alise. Zatímco Petr Šulista a Jindřich Oleš jsou skalními kmenovými autory Alisy od začátku, Renata Pancner, která učí ve fortwaynské výtvarné škole děti, maluje obrazy a je spolumajitelkou galerie, patří spolu s Janinou Borowskou a Karlem

Sikorou z našeho okresu k nově objeveným velkým talentům. Čestná uznání za svou básnickou tvorbu obdrželi z našeho kraje Jarmila Spáčilová a Jan Káňa z Petřvaldu, Věra Petrová z Frýdlantu nad Ostravicí a Kateřina Supiková z Třince.

Mezinárodní literární soutěž každoročně vyhlašuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury ve Strumieni ve spolupráci s městskými úřady ve Strumieni a v Petřvaldě, petřvaldským nakladatelstvím Alisa a rodinou básnířky Emilie Michalské.

(vx)

13

PETR ŠULISTA

LEN S LÁSKOU MÁ ŽIVOT ZMYSEL


Hocikto si vopred všíma

akú že má človek tvár

že pod ňou sa veľa skrýva

prizná iba ľudí pár


Nie je nikto stopercentní

každý v srdci kríž svoj má

kto však vládne v duši láskou

beznádej vraj nepozná


Nech slepý si lebo hluchý

nezúfaj veď život máš

Netáraj že znáš len smútok

smútok poznáš keď to vzdáš


Príď neboj sa niekto ťa čaká

neváhaj vojsť do dverí

Len s láskou má život zmysel

šťastný kto jej uverí

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama