POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Číše Petra Voka

3. června 2012 v 19:59 | Hanka Hosnedlová |  Co bylo
Už posedmé byla letos předávána Číše Petra Voka, jihočeská literární cena udělovaná Jihočeským klubem Obce spisovatelů a Jihočeským krajem za celoživotní dílo. Stalo se tak v prvním květnovém čtvrtku v obřadní síni českobudějovické radnice. Tentokrát byl kandidátem na toto prestižní ocenění táborský autor Přemysl Veverka, který se věnuje především literatuře faktu.
Jako obvykle bylo předání ceny doprovázeno krátkým programem, v němž našla své místo nejen četba ukázek z Veverkova díla, ale i hudba v podání souboru Gratifi ze ZUŠ B.Jeremiáše. Osobu a literární práce nového laureáta pak představil jeho kolega a dlouholetý přítel, pilný vodňanský spisovatel Jan Bauer. Čtvrteční slavnostní událost byla otevřena široké veřejnosti, na kterou se organizátoři akce obraceli s pozváním. Číši jako již řadu let předtím opětně zhotovil Ateliér skla Milana Frajta a svou roli sehrálo i přispění hejtmana Jiřího Zimoly a českobudějovického 1.Beachklubu.


Přemysl Veverka, který oslavil v lednu letošního roku 72.narozeniny, se sice narodil v Roztokách u Prahy a velkou část svého života prožil právě v hlavním městě, ale již před delším časem se přemístil na jih a stal se nadšeným a takřka pravověrným Jihočechem. Kromě jiného je i aktivním členem Jihočeského klubu Obce spisovatelů a Klubu literatury faktu.
Jako absolvent Filozofické fakulty UK stál u zrodu časopisu Student, později se stal redaktorem oblíbeného Mladého světa, ale působil i jako nakladatelský redaktor či dramaturg Československé televize. Na svém kontě má stovky publicistických článků, ale také spoluúčast na řadě rozhlasových a televizních pořadů. Po sametu se pak stal šéfredaktorem cela nového magazínu Umění a byznys. V posledních letech velice úzce spolupracuje s Památníkem Lidice, díky čemuž vznikly i publikace jako Poutníkův lidický průvodce, Jak se chodí do Lidic, Hlasy z hořících domů. Může se však pochlubit i beletristickými tituly jako Všechny plachty na vodu, detektivní novelou Smrt v parlamentu, životopisným vyprávěním Karel Vágner - nejen mistr basů, romskou ságou Skoky do světla či dvěma studiemi o slavných pražských vilách.
"Musím přiznat, že se cítím skutečně poctěn udělením téhle ceny, zvlášť, když se tak mohu zařadit k šestici předešlých laureátů, kterých si nesmírně vážím," dodává P.Veverka, který tak navazuje na předešlá ocenění Věroslava Mertla, Mileny Brůhové, Petra Pavlíka, Ludvíka Mühlsteina, Jana Bauera a Jana Nouzy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama