POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

O Lucemburcích trochu jinak

25. června 2012 v 18:00 | Hanka Hosnedlová
Jako životopisnpou encyklopedii lze charakterizovat novou knihu z produkce českobudějovického nakladatelství Veduta, uvedenou na trh pod titulem Lucemburkové. Bohatě ilustrovaná publikace s barevnými fotografiemi, dokumentací, znaky, mapami a reprodukcemi je prací autorského tandemu - Jaroslav Čechura a Václav Žůrek.
Ačkoliv panovníci z rodu Lucemburků zasedali na českém trůnu jen po tři generace, zanechali v dějinách našeho národa nesmazatelnou stopu. Tím spíše, že jejich rod se objevuje na evropské scéně více než po sto dvacet roků. Jejich panování představuje pro České království dobu dynamického, až překotného rozvoje, hospodářský i kulturní boom, ale i vzestup duchovní. A přičteme-li k tomu v závěru jejich vlády husitskou revoluci a její dějinnou výjimečnost, můžeme klidně tuto etapu označit za jednu z nejvýznamnějších v naší historii.
Autoři se v líčení událostí i osob snaží oprostit od zúženého, ryze českého pohledu a postihnout situaci ve všech jejích souvislostech, ať už geografických či časových. Dokumentují tak, proč příslušníci středověkých dynastií neměli niterný vztah k jednotlivým zemím, v nichž vládli, tak, jako třeba jejich dnešní obyvatelé. Proto se k jejich dynastii hodí spíše označení evropská, než česká.


Éra Lucemburků začíná nástupem krále Jana na český trůn v roce 1310 (byl však až do roku 1335 titulován jako král polský). Pět dětí z jeho manželství s Eliškou díky sňatkové politice navázalo úzké kontakty i s dalšími evropskými panovnickými rody. S nástupem Karla IV. se zintenzivnil rozvoj zemí Koruny české a to posunulo České království do centra Evropy. Jeho následníkovi Václavu IV. se však nepodařilo navázat na dřívější široce spektrální vzestup a dokonce byl jako římský král sesazen z říšského trůnu, takže se pak omezil pouze na Království české. Přesto ale ani doba jeho vlády nebyla pro české země nepříznivá. Vláda Lucemburků se udržela až do 30.let 15.století. I přes absenci mužských potomků však díky ženským dědičkám, které obě nesly jméno Alžběta, pokračoval rod Lucemburků ještě až do roku 1451, kdy vymřel i po přeslici.
"Nejde nám v této knize o vyčerpávající dějiny evropských zemí pod nadvládou Lucemburků, ale snažíme se představit jednotlivce tohoto rodu a ve stručnosti jejich životní osudy i politické působení. Do encyklopedie jsme se rozhodli zahrnout všechny příslušníky rodu počínaje generací rodičů císaře Jindřicha VII. a jeho bratra Balduina, s nímž je spojen vstup lucemburských hrabat na mezinárodní politickou scénu. Konečnou hranicí je pak šestá generace, v níž figurují již pouze dvě ženy jménem Alžběta. Skrze osudy všech Lucemburků tak mohou čtenáři nahlédnout do světa vrcholného a pozdního středověku," uvádějí autoři ke knize, která jistě zaujme nejen milovníky historie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama