POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Zeyerovy Vodňany

3. června 2012 v 20:12 | Hanka Hosnedlová |  Co bylo
Do Vodňan za setkáním i za vzpomínkami
Už pošestnácté se v jihočeských Vodňanech setkali nejen tamní, ale i pražští spisovatelé v rámci akce nazvané podle populárního klasika, který část svého života svázal právě s tímto městem - Zeyerovy Vodňany. K dopolednímu programu neodmyslitelně patří besedy literátů na základních a středních školách ve městě a okolí. Žáci a studenti tak měli v posledním dubnovém týdnu možnost setkat se s pěticí pražských autorů a dvojnásobným počtem spisovatelů jihočeských, mezi nimiž nechyběl ani scénárista Jan Míka, nebo autor oblíbených četnických historek Ladislav Beran či pilný vodňanský spisovatel Jan Bauer, který navíc patří k zakladatelům této životaschopné tradice. Organizátoři zmiňovaného literárního festivalu - místní knihovna, muzeum a galerie společně s městem - připravili pro přítomné spisovatele i velice příjemný a nadšeně přijatý vlastivědný výlet do Vlachova Březí s fundovaným výkladem Pavlíny Stuchlé z vodňanského muzea.


Poněkud kratší historii má pak udělování literárních ocenění za konkrétní autorské počiny v podobě Zeyerových hrnků. Cenu si tentokrát odváželi Jan Schneider (Třeboň), Petr Šulista (Strakonice) a Vlasta Dušková (Český Krumlov). Literární téma nesou i dvě výstavy, které jsou v této době ve Vodňanech ke zhlédnutí - Dvanáct let s písmenky (kulturní dům) o činnosti a aktivitách Jihočeského klubu Obce spisovatelů a Jihočeští spisovatelé (galerie) prezentující ve stručnosti řadu jihočeských autorů. Ke zpestření závěrečného večera pak přispěli se svými výstupy také žáci ZUŠ a vodňanského gymnázia a tradiční autorské čtení Jihočechů.


"Byl jsem na Zeyerových Vodňanech poprvé a musím přiznat, že jsem opravdu nadšený. Pro mne je to takové pohlazení po duši a moc rád se sem budu vracet. Kromě toho Zeyerův hrnek je pro mne prvním českým literárním oceněním po mém návratu z exilu," komentoval svou účast Jan Schneider. Také Jan Míka, který patří mezi pravidelné účastníky akce, potvrdil, že Zeyerovy Vodňany jsou pro něho mimo jiné přátelským setkáním s kolegy v bezvadném prostředí a s jedinečnou péčí pořadatelů: "Už v okamžiku, kdy se loučíme, se vlastně těším zase na další ročník..." .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama