POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Křížem krážem Jindřichohradeckem

9. srpna 2012 v 12:58 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

V poslední době se zájem čtenářské veřejnosti výrazně stočil směrem k místopisným publikacím, zejména podrobnějšího regionálního charakteru. K těm lze bez diskusí přiřadit také novou knihu českobudějovického autora Pavla Koblasy, kterou nazval jednoduše Místopis Jindřichohradecka. Teprve z podtitulu, který říká, že se jedná o seznámení s krajem zlaté růže a Českou Kanadou, zjistíme, že jde o daleko větší popisovanou plochu, než zaujímá Jindřichův Hradec a okolí. Knihu, jejíž vydání podpořila města a obce Jarošov nad Nežárkou, Jindřichův Hradec, Kunžak a Nová Bystřice, vydalo českobudějovické nakladatelství Veduta v edici, v níž už bylo podobným způsobem zmapováno Novohradsko, Českobudějovicko a Vltavotýnsko.


Publikace se podrobně věnuje jednotlivým obcím a historickým i přírodním lokalitám v regionu, přičemž zahrnuje jak zeměpisné a územně správní údaje, tak dějepisná fakta vážící se ke každému z popisovaných míst. Pečlivě jsou zaznamenány i veškeré změny, jimiž města, vesnice a dvory prošly. Mimořádně přitažlivé je, že si autor dal práci vyhledat v archivech jména a rodinné vazby nejen šlechtických, ale i selských, měšťanských či živnostnických rodů k daným datům 19. a 20.století. Možná, že právě vy najdete v těchto vzácně obsáhlých jmenných výčtech svoje rodové předky. Čtenáře nesporně zaujmou i řádky popisující, s jakými názvy - českými i německými - procházely jednotlivé obce a lokality tokem staletí. Mne mimo jiné zaujaly kostely, jimiž se pyšní téměř každá ves. Kolik byste jich asi napočítali jen v tomto regionu! Téměř na každé stránce oživují faktografické údaje dokumentární černobílé fotografie ze současnosti, které pak uprostřed knihy doplňuje složka snímků barevných.
Pokud si myslíte, že tento kraj dobře znáte, budete možná překvapeni, kolik nového v Koblasově knize najdete a jak daleko do minulosti sahá historie zdejšího osídlení. Víte například, kde byla továrnička na zpracování perleti, jaký je nynější název někdejšího Bachfluru, kde asi leží Stajka, nebo proč se Návary jmenují zrovna Návary? Pokud budete svědomitě číst, to všechno se dozvíte právě z knihy Pavla Koblasy. .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama