POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

František Niedl - Past

29. října 2012 v 15:47 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Past

František Niedl

MOBA Brno, 2012


Tentokrát se českobudějovický autor František Niedl pouští do velice problematického tématu lidských vztahů a proplétajících se osudů na pozadí let druhé světové války. Za své hrdiny si vybral trojici mužů, které život postavil na protilehlé strany válečného trojúhelníku. Prvním z nich je Georg von Wasserhof, major wehrmachtu, který zažil válečné běsnění u Stalingradu a těsně před jeho pádem je odvezen do Berlína, kde se nečekaně a podle jeho názoru nezaslouženě ocitá na opačné straně barikády. Další postavou se stal kapitán německé ponorky Kurt Taller, jehož vojenská kariéra přivedla na velitelský můstek plavidla, vyplouvajícího s vlčími smečkami do vod nemilosrdného Atlantiku. Jeho úkolem je potápět lodi spojeneckých konvojů, díky čemuž nacházejí konec na dně moře stovky a tisíce lidí, mnohdy nevinných civilistů. A do hlavního trojlístku patří ještě kapitán britské válečné lodi, Harry Holm, který naopak tyto konvoje před nepřítelem chrání.

Každému z této trojice jsou věnovány pravidelně se střídající kapitoly, v nichž se autor vrací do minulosti svých postav, a z jejich vzpomínek konstruuje složitou síť jejich předchozích, tolik rozdílných životů a komplikovaným vztahů i na poli lásky, rodinné soudržnosti a přátelství. Nakonec i tyto atributy poposouvají děj k nečekanému vyvrcholení a zlomu. Vyžaduje to mimo jiné detailní znalost několika zcela odlišných prostředí, místopisné podrobnosti, politické souvislosti i společenské vazby doby i místa. Zvláště důležité a zřejmě i autorsky náročné je pak líčení osudových zážitků našich hrdinů v kontextu se skutečnými válečnými událostmi, odhalování strategie tehdejších bitev a vzájemného propojení jejich důsledků. V románu aktivně figurují i jména válečných osobností, což předpokládá důslednou znalost historie i v dílčích pohledech.

Co nakonec svede naše tři muže dohromady v okamžicích, kdy sice zůstávají mezi sebou nepřáteli, ale zároveň jsou jejich existence vzájemně závislé? Vkrádá se otázka, zda oním činitelem je jen zpravodajská hra se smrtí, odehrávající se mezi německými a britskými tajnými službami, anebo něco vyššího, čemu se říká osud. Asi nemusím u F. Niedla, zastánce současné drsné školy, ani připomínat, že čtenář najde na stránkách knihy nejen velkou dávku napětí a akčnosti, ale i neotřelou všednodenní filozofii či od degradujícího sentimentu oproštěné příběhy poněkud zvláštních lásek.

Možná, že když čtenář zaklapne knihu po dočtení poslední stránky, napadne ho, že by rád věděl, jak se utvářely osudy našich hrdinů po skončení války. Snad právě proto zůstal konec Niedlova románu otevřený tak, aby těmito vrátky mohl autor příště vklouznout znovu do děje a postavit své postavy do nových kulis a dějů.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama