POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

František Niedl -Platnéř

19. října 2012 v 10:36 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Platnéř

František Niedl

Vydala MOBA Brno, 2012

Ačkoliv nová kniha českobudějovického autora Františka Niedla s názvem Platnéř je na přebalu označená jako historický román, má v sobě i další výrazné literární prvky detektivního či thrilerového žánru. Zkrátka najdete v ní nejen historii, ale i děj plný dramatičnosti, tajemnosti a překvapujících rozuzlení. Navíc nenásilná, stupňující se akčnost odvíjeného dění, mnohdy s nečekanými zápletkami a vyvrcholeními, vám nedovolí knihu odložit, dokud se neocitnete na poslední stránce.

Hlavní scénu románu umístil František Niedl na Staré Město pražské a hned od počátku přitáhne čtenářův zájem smyčkou upletenou z drsné syrové reality středověku a náznaků celé řady řetězovitě se kupících otazníků, vyvolávajících pocit neznámého a v počátcích nevysvětlitelného tajemna. Mrazivý strach a věci odehrávající se ve staroměstských ulicích, loupeže a dokonce i vraždy tvoří temnou kulisu několika paralelně se vinoucích osudů hlavních postav, které prožívají své malé radosti a naděje, stejně jako ztráty a obavy z vývoje zamotávající se nelehké situace, v níž je smrt častým řešením. Do jejich životů autor mistrně vplétá jak skutečné historické osobnosti, tak události tohoto století, ale i velkou dávku jistého, výrazově mírně ironizujícího a sympatického nadhledu.

Pokud by existovala nějaká drsná škola historické beletrie, zcela určitě by byl František Niedl jejím čelním představitelem. Ale drsnost a krutost ke středověku patřila stejně, jako plaché a kdo ví, zda naplněné lásky platnéřského učně Lukáše, jako intriky a zrady na královském dvoře či v měšťanských kruzích kolem radnice, nebo lupičské bandy, jakou byla popisovaná tlupa Jouzy Čerta. A pokud se do toho všeho přimotá ještě přízrak v podobě velkého netopýra pohybujícího se zručně po střechách domů a děsícího zloduchy i počestné občany, napětí houstne jako vařená, ale chutná kaše. A servírovaná právě pro vás...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama