POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jak se ladí všední den

19. října 2012 v 12:23 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Jak se ladí všední den

Jiří F. A. VEJVODA

Sympatická malá čtvercová knížečka s jásavou, hřejivou červení a uklidňující hnědou - tak vypadá první pohled na sbírku básní Jiřího F. A. Vejvody, nazvanou Ladění dne. Už přitažlivý název je sám o sobě vlastně básní, dávající prostor cválajícím koním čtenářovy fantazie. Knížku, která vznikla za podpory Jihočeského kraje, vydalo ve druhé polovině letošního roku jihočeské nakladatelství Růže.

Jiří F. A. (mimochodem tato písmena znamenají František Antonín) Vejvoda sice píše verše už víc než půl století, ale dosud to bylo jen do šuplíku. Sbírka Ladění dne je vlastně jeho knižní prvotinou, ačkoliv již řadu let užívá poklidu důchodcovské etapy života. V produktivním věku, kdy pracoval v manažerských funkcích ve vodohospodářství i na Temelíně, aktivně se věnoval myslivosti a sportu, se o publikování svých "poetických hříchů" nijak nezajímal. Doba k takovému odvážnému kroku podle něho dozrála až nyní, kdy jeho dny vyplnily i jiné zájmy.

"Vlastně mne k tomu nakopl Petr Hapka, jemuž jsem své verše nabídl ke zhudebnění. Bohužel si pro svou písničkovou tvorbu žádnou z mých básní nevybral, ale tvrdil, že se mu jinak líbí a že by si zasloužily knižní vydání. Je to zkušený člověk, a tak jsem ho poslechl," říká ke své první básnické publikaci usměvavý autor.
A dobře udělal, protože jeho básničky se čtenářům líbí.

Ve Vejvodově dosavadní tvorbě sice převládá snaha o verš vázaný, jen občas neplánovaně sklouzávající do oběhaných rýmů, ale zdárně se popral i se záludnostmi verše volného. Jeho básnický jazyk hojně používá osobitých a nápaditých metafor a výrazových spojení , dokonce i v poezii tak vzácného humoru, což dává řádkám veršů i nečekanou, oživující jiskru. Své krédo vyznání demonstruje už v úvodních slokách s nadpisem Namísto životopisu: Nevěřím, že jsem někdy žil život, co skáče přes kořeny, tápal a často neměl cíl, přitom byl touhou potlučený...

A na literární parketě se pětasedmdesátiletému autorovi zalíbilo natolik, že připravuje už další knížku - tentokrát básničky určené dětskému čtenáři. A ti jsou, jak si Jiří Vejvoda uvědomuje, stejně nároční jako dospělí příznivci poezie.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama