POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jitka Hadačová - Krůčky ke štěstí

16. října 2012 v 12:23 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Krůčky ke štěstí

Jitka Hadačová

Vydal: Alisa, Petřvald 2012

S autorkou básnické sbírky Krůčky ke štěstí - Jitkou Hadačovou - jsem se poprvé setkala na vyhlašování výsledků literární soutěže Textík, pořádané mimo jiné také vydavatelstvím Epika v Jindřichově Hradci, s nímž úzce spolupracujeme. Její básnička, která byla mezi vítěznými, zaujala nejen mne, ale i kolegu Františka Niedla, který obvykle bývá k poezii skeptický. Především se nám líbil nadhled a mírná sebeironie, s níž básnířka přistupovala k námětu své práce.

Proto jsem k prezentované sbírce přistupovala už s poměrně vysoko zdviženou laťkou, možná také díky informacím o několika literárních oceněních včetně zahraničních. Trochu mne sice zaskočilo, že se jedná ze dvou třetin o poezii milostnou postavenou na citových vazbách, ale pravdou je, že druhá, útlejší část sborníku se věnuje tématu méně otřelému, jímž je samota, pocity nenaplněnosti či otázky vzájemných vztahů.

Potěšující je, že básničky Jitky Hadačové jsou promyšlené, mají svůj osobitý vymezený náboj, promyšlený
a smysluplný záměr, ale také ženskou něhu, empatii a odzbrojující otevřenost. Ve snaze po rýmu však, nahlíženo po formální stránce, sáhne autorka občas po laciné klišovité verzi, jako třeba sám-mám, zas-čas, růže-kůže.
I když budiž řečeno na její obhajobu, že nikoliv samoúčelně a navíc to v celkové kompozici veršů ani příliš netrčí. Ale pravda na druhou stranu je, že umí s rýmy pracovat i v daleko vyšší kategorii, což rozhodně nelze v některých jejích básních přehlédnout, a že tedy zná i tyhle náročnější a složitější tvůrčí cestičky.
A věřím, že jich bude používat pro cestu svých básní stále častěji...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama