POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Josef Bartuška - Vitorazsko

29. října 2012 v 15:34 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Vitorazsko

Josef Bartuška

Hortensia 2012


Lovec svatojánských mušek - tak poeticky nazval Josef Kroutvor ve svém epilogu autora sbírky Vitorazsko Josefa Bartušku. Toto nezaslouženě téměř zapomenuté jméno výrazné osobnosti se pokusilo oživit jihočeské kulturní sdružení Hortensia nejen uspořádáním výstavy z Bartuškových prací, ale i novým vydáním jeho sbírky.

Josef Bartuška náležel sice do minulého století a svůj život prožil v jižních Čechách, ale svou prací přesáhl nejen hranice regionu, ale překlenul i propast času. Po zásluze by mu náležel přívlastek renesanční člověk, protože byl nejen aktivní básník, výtvarník a fotograf, ale i čilý organizátor kulturního života, zakladatel českobudějovického sdružení Linie a skvělý pedagog. Za samostatnou zmínku stojí i skutečnost, že se prosadil také jako divadelní libretista a publicista či jako autor originálních nápaditých koláží z barevných papírů. Narodil se u Týna nad Vltavou, dětství prožil v Borovanech a Úsilném, studoval v Českých Budějovicích, jako učitel působil v Českých Velenicích a Rudolfově, kde také dožil (1963).
V době učitelování v Českých Velenicích také vznikla jeho sbírka Vitorazsko, která prozrazuje nejen básníkovu obšírnou znalost tamější krajiny a historie, ale i obdiv a lásku autora k tomuto kraji. Jak píše
J. Kroutvor - Vitorazsko představuje pro Bartušku širší pojem , je vizí bez hranic... A čtenář pochopí tuto větu teprve po přečtení Bartuškových básní, které skutečně překračují hranice času, místa i lidské duše.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Vorlíček Pavel Vorlíček | E-mail | 21. prosince 2012 v 20:30 | Reagovat

Dobrý den. Zajímalo by mne co všechno napsal Josef Bartuška. Zajímam se o to. Rodina Bartušků jsou moji předkové. Děkuju.

2 mermaid wedding dresses mermaid wedding dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 11:53 | Reagovat

I used to be searching for essential information on this subject. The data was important as I'm about to launch my very own portal. Thanks for offering a missing hyperlink in my business. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.
http://www.isdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama