POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

johN madhead - Rybičky v mixeru

24. října 2012 v 11:00 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Rybičky v mixeru

johN madhead

Epika, 2012-10-24

Opravdu drsná, syrová výpověď o dnešní nelehké době z pera mladého českobudějovického autora, jehož civilní jméno je Miroslav Pech. Tak by se jednou větou dala shrnout charakteristika útlé knižní novinky
z jihočeského nakladatelství Epika.

Děj, který zpočátku vypadá jen jako poklidný popis,ale postupně mu přibývá na akčnosti a nečekaných
až vypjatých zvratech, je podáván formou osobitých monologů jednotlivých, na dění zainteresovaných postav. V téhle hře prostě není hlavních hrdinů - tady hrají všichni a každý sám za sebe, z úhlu svého pohledu.
Tomu napomáhá nejen odlišná stylistika a způsob vyjadřování přidělovaný dílčím osobám, ale i gramatická forma využívající i hovorového nespisovného jazyka či dobového slangu.

Vedle teenagera Tomáše prožívajícího svou první lásku a jeho bratra Víti, který už ztrácí iluze o životě
a systematicky sklouzává po šikmé ploše, defilují na stránkách knihy i výpovědi jejich rodičů - matky Kláry, která přišla o zaměstnání, a otce, poctivce Václava, ale nechybí ani zpověď bezdomovce Josefa a dokonce kocoura Arnolda, který mimo jiné odlehčenou formou komentuje dramatickou situaci vyúsťující v tragédii.
S otevřeností vlastní mládí ventiluje autor vnitřní pochody a až absurdně krutě vyhraněné názory knižních zástupců mladé generace, která ani v otázce citů nedokáže opustit svůj drsně formovaný slovník a zjevně demonstrovanou vulgárnost. Uchopení některých vypjatých klíčových scén je pak už spíš surrealistické než naturalistické a dokonce se místy mihnou také jakési náznaky hororových prvků, i když spíš patří k duševním pochodům dané osoby než k posunutí děje. Rybičky v mixéru vás rozhodně nenechají v klidu a ať už ke čtení budete přistupovat s jakýmkoliv očekáváním či nadhledem, úsměv a dobrou náladu si zcela určitě neodnesete. Ale myslím, že i to byl autorův záměr...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama