POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Vladimír Janda - Zlatá horečka

8. října 2012 v 18:52 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Zlatá horečka

Vladimír Janda

Epika, 2012-10-08


K romantickým představám o dobrodružství a chlapské odvaze neodlučně patřila i zlatá horečka, především ta, která se odehrávala ve druhé polovině předminulého století v Kalifornii, na Yukonu a Aljašce, ale i na ustralských zlatých polích. Kolik jen knih bylo napsáno, kolik filmů natočeno a kolik písniček nazpíváno na toto téma... A přesto se pořád ještě dají objevit nové pohledy na tuto vypjatou a strhující dobu, na události, jejichž ústředním motivem byla touha po zlatě, jako symbolu bohatství a moci.

Vladimír Janda, člen Jihočeského klubu Obce spisovatelů, již kdysi před léty nakreslil sérii barevných realistických obrázků s rozsáhlejšími popiskami, ve zkratce a se střízlivým nadhledem mapujícími toto nezapomenutelné dění časů minulých. Některé z jeho kreseb se pak dočkaly prezentace na výstavách či jako ilustrace ke článkům. Teprve ale letos našly uplatnění v podobě knižního listového kalendáře na příští rok - rok 2013. Kalendář je nazván jednoduše Zlatá horečka - Gold rush.

Společně s autorem se tak dostaneme do slunné Kalifornie i na daleký sever, kam se ve druhé polovině 19.století vydávaly šílící davy v naději na rychlé zbohatnutí. Připomínají se však i méně lákavé skutečnosti
o podvodnících, lupičích a nešťastnících, kteří přišli o vše - nezřídka i o život. Na stránkách kalendáře se setkáte i se syrovou realitou zlatokopeckých táborů, s otázkou dostupné hygieny či s kupeckými cenami zboží a jídelníčkem v těchto lokalitách. Nechybí ani zmínka o tamějších saloonech s povolnými kráskami, střetnutí s pověstným a dramatickým Chilcootským průsmykem nebo se zajímavými osobnostmi této etapy zlatého opojení. S hledači zlata se pak přeplavíte i na kontinent klokanů, plný nečekaných nebezpečenství, abyste společně s tamějšími diggery shledali, že zlato nikomu štěstí nepřináší - ani tehdy, ani dnes.

Hanka Hosnedlová

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama