POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jan Bauer - Jiná doba, stejný osud

2. listopadu 2012 v 10:42 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Jiná doba, stejný osud

Jan Bauer

Petrklíč, 2012


Ačkoliv i nová kniha vodňanského autora Jana Bauera z nakladatelství Petrklíč pracuje s historickými fakty, trochu se vymyká z linie jeho poslední tvorby. Věnuje se totiž tentokrát historii novodobé, o čemž svědčí už i druhá část titulu nové publikace: T.G.Masaryk, Václav Havel.

Bauerova knížka byla naprosto bez výhrad zařazena do Edice osobnosti, protože se zabývá dvěma skutečně mimořádnými osobnostmi, které se podepsaly na vývoji našeho státu i kultury. Masaryk i Havel byli podle spisovatele Bauera nejen osvícenými státníky, ale i vzdělanými, kulturně založenými filozofy. Porovnávání podobnosti obou těchto mimořádných osob uvádí, a vůbec ne náhodou, citátem z úst profesora Vladimíra Kratiny: Zatímco Masaryk vytvořil tento stát na demokratických základech, Havel nám demokracii vrátil.

Kniha svým obsahem zdůrazňuje nejen fakt, že jak Masaryk, tak Havel, ať už jsme ochotni si to připustit, či nikoliv, formovali náš stát a snažili se do jeho kréda vložit vedle demokracie i svobodu a toleranci. Bauer oba státníky srovnává v rovině politické, filozofické, spisovatelské, ale podtrhuje i jejich vlastenectví a sociální cítění. Zaznamenává rovněž vztahy obou těchto osobností ke Slovensku nebo důvody jejich světového věhlasu, hodnotí jejich morální zásady, osobní odvahu i schopnosti, jak se vyrovnávat s neúspěchy. Nebojí se zabrousit i do vod, kde předkládá čtenáři jejich vztah k náboženství, k ženám či k rodině, ale nevyhýbá se ani kapitolám věnovaným jejich zdraví nebo seriózně rozebírajícím důvody a souvislosti, v čem oba v rámci svých nejvyšších státních funkcích selhali.

Knížka je zajímavá i svou formou, v níž se promyšleně střídají bílé a černé stránky s negativním bílým písmem. Na kvalitním tiskovém papíře zvlášť vynikne i spousta černobílých dokumentárních fotografií, přibližujících oba české státníky v různých dobových situacích včetně jejich pohřbu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama