POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Kudy v minulosti vedly cesty na popraviště

28. listopadu 2012 v 17:48 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Ačkoliv titul "Cesta na popraviště - Příběhy Českých zemí" nezní zrovna optimisticky, o knihu milevského autora Vladimíra Šindeláře, kterou vydalo nakladatelství XYZ, je nebývalý zájem. Jedná se totiž o jedinečnou publikaci, která na základě historických pramenů a ověřených podkladů čtivou formou dokumentuje konkrétní příběhy hrdelního práva z Českých zemí od středověku až po novověk, s tím, že se občas zabrousí i do let před tímto obdobím.

Ve všech příběhově rozvinutých případech vychází V.Šindelář z faktů, která po dlouhé roky vyhledával a shromažďoval, ať už z úředních dokumentů a zákonů, místních kronik či ze zápisů svědeckých výpovědí. Z každé časové etapy vybíral ty nejzajímavější kauzy, které končily na popravištích. Poutavě však popisuje i prostředí, životní osudy provinilců či okolnosti a pohnutky, které k trestnému činu vedly, zaznamenává rovněž průběh a způsoby vyšetřování a soudních jednání až po konečný výkon trestu. Nevyhýbá se ani popisům o výslechových praktikách, k nimž ve své době patřila také mučení. Pro čtenáře je objevný kritický pohled autora na fakt, že v minulosti nebyla u hrdelních zločinů rozlišována skutečnost, zda se jednalo o promyšlený vražedný skutek, nešťastnou náhodu nebo dokonce čin duševně nemocného člověka. Nepochybně zaujmou i pasáže o veřejných popravách, které bývaly pro tehdejší společnost něčím jako divadelní představení. Na stránkách objemné publikace defilují mimo jiné známá historická jména, s nimiž jsou spojeny určité úseky českých dějin, nebo důkazy, jak se v závislosti na daných souvislostech měnila dobová justice.

"Myslím, že zvláštní pozornost v obsahu knihy si zaslouží například obsáhlejší pojednání o takzvané druhé staroměstské exekuci v únoru 1633, při níž dal Albrecht z Valdštejna popravit své důstojníky, kteří v předchozím roce uprchli z bitvy u Lützenu. K popravě došlo v Praze na Staroměstském náměstí, na stejném místě, kde o dvanáct let dříve skonalo sedmadvacet přestavitelů české stavovské opozice. Čtenáři se tak vlastně poprvé mohou podrobněji seznámit s tím, jak tato poprava, nazývaná také Valdštejnova pomsta, skutečně probíhala," upozorňuje na jednu z mimořádně zajímavých statí autor, v minulosti oceněný několika prestižními cenami v oblasti literatury faktu.

Čtenáři vyhledávaná bude nepochybně zejména kapitola o popravčích místech, která se nacházejí třeba i v našem okolí a která známe dnes už jen v odkazu jejich názvů jako Šibeniňák, Krkavčí kámen, Stínadla apod. Přitažlivost nového knižního titulu podmiňuje rovněž velké množství kreseb, reprodukcí dobových obrázků, rytin, ale také různých zásadních dokumentů. Takovým bonbónkem věnovaným autorem čtenáři v závěru knihy, je pak příloha s medailónky pěti katů, mezi nimiž nechybí legendární Jan Mydlář nebo Leopold Wohlschläger, který vykonával svou funkci ještě za první republiky. A nechybí ani ceník za výkon exekucí v 18. století v porovnání s cenami běžných životních nákladů v oné době.

Na jaře následujícího roku by potom měl vyjít druhý díl této nevšední publikace, tentokrát ale věnovaný historii trestního práva, popravám a mistrům popravčím v jednotlivých zemích Evropy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama