POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

František Dostál - Život na psí knížku

4. listopadu 2012 v 10:53 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Pes v hlavní roli, tak by se dala stručně charakterizovat čerstvá fotopublikace Františka Dostála, kterého ve fotografických kruzích nazývají Pražským chodcem. Přestože žije a tvoří hlavně v Praze a jejím okolí, má k jižním Čechám úzké, rodové i citové vazby. Kromě jiného poskytoval pravidelně a nezištně své jedinečné fotografie jihočeskému deníku a dodnes i našemu Literárnímu fóru.
Tentokrát se ve výpravné knize s názvem Život na psí knížku, kterou vydalo nakladatelství Ostrov, představuje širokým a nápaditým souborem snímků, jejichž ústředním tématem je, jak již bylo řečeno - pes. Nejedná se ovšem o nahodilou sbírku psích fotografií, posbíranou v městských ulicích, ale každý ze zařazených obrázků má svůj humorný náboj, svůj příběh, výsadu neopakovatelného okamžiku a v dalších souvislostech i originální výpovědní hodnotu o místu, lidech a událostech. Autor shromažďoval tyto záběry celý život, takže pozadí fotografií vlastně neplánovaně podává i svědectví o běhu času.
Dostálův objektiv loví černobílé perličky všedních dnů s nezaměnitelným puncem mimořádnosti, který jim dává právě onen typický lesk porozumění a laskavého úsměvu. A ačkoliv se jedná o psí galerii, je i za ní cítit ono chápavé živočišné člověčenství, které má František Dostál i ve svém nejen fotografickém erbu.
A protože fotografie Františka Dostála opakovaně nacházejí své příznivce a zájemce i za hranicemi republiky, dokonce v zámoří, je nová publikace určena i pro tento knižní trh. Z toho důvodu nese kniha i anglický název (Living with man´s best friend), i když podle mého názoru nevyjadřuje onen těžko uchopitelný slovní vtip české verze titulu, a do angličtiny byly přeloženy i textové pasáže uvnitř.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama