POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Spisovatel Šumavy svůj poslední román nedopsal

5. ledna 2013 v 12:41 | Hanka Hosnedlová |  Co bylo

V předposlední den starého roku vybral osud za den nenávratného odchodu pro spisovatele Petra Pavlíka, autora povídek, novel a románů ze šumavského prostředí. Proto se mu také říkalo spisovatel Šumavy. Byl od počátku členem Jihočeského klubu Obce spisovatelů a pokud mu to zdraví a šumavské počasí dovolovaly, dojížděl na schůzky tohoto sdružení, udržoval kontakt s jeho členy a téměř do poslední chvíle se zajímal o vše, co se na poli literatury, zejména té jihočeské, dělo. Mimo jiné byl i držitelem Číše Petra Voka, jihočeské literární ceny za celoživotní dílo.

Pocházel z učitelské rodiny, ale přesto si nejdříve - po studiích na prachatickém gymnáziu a po povinné vojně - zkusil manuální práci. Jako dělník v lese, pracovník geologického průzkumu či ve stavebnictví. Pak se však vrátil k rodinné tradici, udělal si maturitu na střední pedagogické škole v Českých Budějovicích a šel učit. Následně pak v letech 1964-69 absolvoval dálkově studium češtiny a pedagogiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po čase se však přestěhoval na samotu u Stožce na Prachaticku, kde jako pracovník Povodí Vltavy zastával funkci poříčního dozorce. A v tomto prostředí zůstal už do konce svého života. Je tudíž jasné, že se Šumava, její příroda a historie promítaly do všech jeho literárních děl.

Svou první povídku otiskl v roce 1959 ve Zpravodaji Českokrumlovska, ale pak už pilně spolupracoval s okresním, krajským i celostátním tiskem, různými časopisy, rozhlasem a později i televizí. Redigoval místní periodika Život pod Smrčinou a Život pod Třístoličníkem. Jeho knižní premiérou byl titul Tak schválně hoď, ale i v dalších jeho románech Šumavský deník, Cesta z hor, Vichřice, Řeka je hraje hlavní roli fenomén příroda versus člověk - ať už jako protivníci, či jako dva faktory sounáležitosti.
Devátého května 2013 by se dožil osmdesátky. Chtěl toto jubileum oslavit vydáním své nové knihy, na které pracoval. Dokonce mi ještě den před Štědrým dnem poslal dopis a na stroji naťukaný úryvek z tohoto nového díla, který si přál mít publikovaný v literárním almanachu Fórum společně se životopisným medailonkem ke svému životnímu výročí. Netušili jsme, že jeho jméno bude publikováno mnohem dříve, v docela jiné, mnohem smutnější souvislosti. Ale slibujeme, že ten úryvek bude hned v prvním novém čísle Literárního fóra.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama