POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jiří Šesták: Divadlo-kultura-zkušenost

17. února 2013 v 20:00 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Nakladatelství Kant, edice Disk 2013


Ačkoliv autor této publikace - Jiří Šesták - není členem Jihočeského klubu Obce spisovatelů, dovolím si upozornit na jeho novou knihu, která je mimořádná už svým zaměřením. Je vlastně takovou odborně-osobní fundovanou výpovědí Jihočecha o Jihočeském divadle, které, jak tvrdí Jiří Šesták hned na záložce knihy, se stalo jeho osudem.

Jiří Šesták spojil svůj život s Jihočeským divadlem už před více než třemi desítkami roků. Působil a působí na této scéně jako herec i jako režisér, jako umělecký šéf a opakovaně i jako ředitel. A své vazby nedokázal zpřetrhat ani poté, co jej hlasy voličů posadily do senátorského křesla. Jeho pohled na divadlo zevnitř je tudíž podložen osobními zkušenostmi v průběhu času poznamenaného politickými i společenskými změnami. Ale navíc i jakýmsi - byť citově podbarveným, přesto ale objektivním nadhledem.

Poněkud zvláštní je i vznik této knihy. Její text totiž vychází z obsáhlé aktuální Šestákovy dizertační práce, postavené na snaze odpovědět na zásadní otázku: Může být regionální divadlo kulturním centrem? A vnímavý čtenář skutečně najde odpověď na tuto otázku na stránkách knihy, která stejně jako její autor zdůrazňuje nezastupitelnost divadla v duchovním světě společnosti.

Ale J. Šesták nepopisuje divadlo jen v jeho kladech, úspěších a v růžových barvách, neváhá pojmenovat i chyby, kterých se divadlo a jeho představitelé během času dopouštěli, či negace, s nimiž se dnes a denně tento kulturní žánr setkává. Navzdory tomu všemu ale věří v budoucnost pro divadlo jako takové, ale i pro konkrétní divadlo regionální, které k jihu neodlučně patří. Takové naděje podporuje i skutečnost, že z této jihočeské líhně vzešla řada herců, kteří se proslavili i v celostátním měřítku a že právě na scénu českobudějovického kamenného divadla i na unikátní scénu před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově jezdí i světově proslavení herci, pěvci, dirigenti či režiséři.

Přitažlivost zmiňované knihy zvyšuje i spousta dokumentárních fotografií - černobílých i barevných, ať již z činoherních, operních, baletních či loutkohereckých inscenací, anebo exteriérů českokrumlovské točny. Myslím, že jak pro herce, kteří v současné době v divadle působí, tak pro ty, kteří jím prošli, ale i pro příznivce této regionální scény se uváděná kniha stane jakousi divadelní učebnicí i biblí, připomínající minulost a věřící v budoucnost.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama