POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Na břehu Blanice...

22. února 2013 v 8:59 | Jiří Fröhlich |  Nové knihy

Kniha putimské autorky Jaroslavy Pixové Na břehu Blanice - k šumavskému prameni završuje trilogii o jihočeské řece Blanici a životě kolem ní. Řeka přitahovala a dávala lidem obživu již od pravěku. Zatímco předchozí díly pojednávaly o dolním toku od ústí do Otavy po Milenovice a středním toku ve Vodňanech a okolí, poslední třetí díl zachycuje nejdelší úsek řeky až k jejím šumavským pramenům.

Stejně jako v předešlých knihách se děj odvíjí proti proudu řeky a týká se zejména vodních staveb, jakými jsou mlýny, hamry a papírny, ale i činností s řekou spojenými, jako je plavení dřeva, rýžování zlata, sběru perlorodek a také jediné přehrady na řece Blanici - u Husince. V mnoha případech však nejde o vyprávění jednoduché. Se stoupající nadmořskou výškou se totiž dostáváme do oblasti po druhé světové válce nuceně vysídlené a jen zčásti obydlené novými usedlíky. Zpřetrhané vazby k jednotlivým objektům, někdy i zcela zaniklým, již neumožnily zachytit obvyklé vyprávění tradičně předávané z generace na generaci. Autorka knihy tak byla často odkázána pouze na strohé archiválie.

Lze očekávat, že podobně jako u prvního a druhého dílu o řece Blanici si i závěrečná kniha získá své čtenáře a najde čestné místo v nejedné knihovně.

Jiří Fröhlich

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama