POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Lišejník namísto sametu

13. dubna 2013 v 13:59 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Trocha nostalgie, trocha filozofie, trocha sarkasmu, trocha kritiky, trocha moudra, trocha úsměvů a trocha smutku - to jsou asi hlavní ingredience, ze kterých namíchal třeboňský autor Jan Schneider svou novou básnickou sbírku. Ta tradičně vyšla v nakladatelství Java v Třeboni a už samotný její titul - Lišejník namísto sametu - napovídá, kterou dobou se básník tentokrát inspiroval.

Schneider vždycky ve své tvorbě reflektoval problémy doby, dokázal jak v próze, tak v poezii zachytit její přínos i negace a vyhodnotit vzájemné souvislosti i zákonité dopady odehrávajících se událostí. Dovedl přesnými řezy slov oddělit dobré od špatného, falešné od pravého, zdánlivé od reálného. Zrcadlově odráží jak vykvetlé naděje vysazené zvoněním klíčů i pozdější pozvolné umírání iluzí, narůstající rozčarování i smutek z toho, kam vtíravý komercionalismus posunul žebříček současných hodnot i morálky. Nicméně neztrácí ani víru v přirozenou touhu po krásnu a obrodnou čistotu lásky.

Když se zadíváme na Schneiderovu bibliografii, mimochodem velice obsažnou, zjistíme, že po počátečním nástupu série divadelních her v 60. letech, mezi nimiž nechybí ani první český divadelní muzikál, se pak téměř pravidelně střídají básnické sbírky s tituly prozaickými. Už tento stručný přehled vypovídá o tom, proč se u názvů knih po roce 1968 najednou objevují namísto pražských nakladatelství německá a švýcarská. Po dvacet let pak zaznívalo jeho jméno jen z vysílání Svobodné Evropy. Pro svůj návrat po sametu si Schneider se svou ženou Libuší zvolili jižní Čechy a konkrétně romantickou Třeboň. A tady se odstartovalo nejplodnější období tohoto bouřliváka - téměř dvě třetiny jeho knih totiž spatřily světlo světa právě po sametu, od roku 1998 až po dnešek. Jenom mimochodem - své knihy si Jan Schneider i sám ilustruje. A navzdory zdravotním potížím má už nyní nakročeno k dalšímu knižnímu počinu. Tajemstvím zatím zůstává, zda básnickému, nebo povídkovému.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama