POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Víc než tisíc měst v jedné knížce

5. dubna 2013 v 12:57 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Skutečně, víc než dvanáct stovek kratičkých veršovánek věnovaných jednotlivým městům po celém světě zařadil do své nové sbírky českobudějovický autor Jiří Janáček. Útlou fialovou knížku, kterou Janáček nazval Veselá města - velká i malá, opětně vydal vlastním nákladem. Města totiž ani zdaleka nejsou jeho prvotinou. Ve vlastní režii vydal již několik sbírek věnovaných různým tématům - především jeho milovaným Českým Budějovicím, dívčím jménům, příjmením, sportovcům, zvířátkům…

Čtyř až šestiřádkové říkanky se v Janáčkově sbírce vydávají od města k městu nejen po České republice, ale i přes hranice k sousedům, brouzdají po celé Evropě, zabloudí do exotické Asie, přeletí přes moře na americký kontinent, také k protinožcům za klokany a nevynechají ani černou Afriku s neuvěřitelnými názvy lidských sídel. Minibásničkám nelze upřít nápad, humor a nadsázku, i když mnohde podléhající spíše potřebám veršování než funkčnímu záměru. Při toulkách po stránkách této knížečky se tak nejen pobavíte skotačivou češtinou, ale procestujete doslova celý svět. A zároveň si budete připadat tak trochu jako objevitelé. Vsadím se totiž, že se řadou názvů zařazených měst jste se v minulosti nikdy ani nesetkali.

Veršíky jsou doprovázeny černobílými vtipnými pérovkami Radka Třicátníka, které dokáží nápaditě rozvinout humorný text do netušených proporcí jednoduché kresby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama