POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jak utopit alibi, ale ne knihu

16. července 2013 v 17:23 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Tvorbu píseckého spisovatele Ladislava Berana jsme si zvykli spojovat s několika zásadními, opakujícími se faktory. Tím prvním je bezesporu společné téma jeho knížek i samostatných povídek - kriminalistika, která pro autora znamenala i v minulosti hlavní náplň jeho povolání. Druhým neopomenutelným společným jmenovatelem je jihočeský a zejména písecký patriotismus, který si však nepotrpí na velká slova a nabubřelá gesta, ale je spíše takovým neoddělitelným rysem jeho hrdinů - kladných i záporných - jako třeba barva jejich očí. Prostě všechny ty velice živě vylíčené Beranovy figurky zapadají nejen do píseckého místopisu stejně samozřejmě jako tamní hospody, domy, ulice, zákoutí... Důvěrná a důkladná znalost prostředí je tedy dalším z nepostradatelných rysů Beranova knižního výrazu. V neposlední řadě je to pak hluboké člověčenství a syrová, ale laskavá lidová jadrnost, s nimiž vykresluje nejen ochránce a strážce zákona, ale i všechny ty drobné lumpy a příslušníky písecké galerky. A zná je všechny dobře - vždyť dlouhou řadu let vyplňovali jeho život a nakonec i náměty jeho knih vycházejí ze skutečných případů. Proto jsou všechny Beranovy postavy tak životné a reálné, včetně těch, které zapadají do dějů jeho oblíbených četnických historek z nedávné minulosti.

Tentokrát se však v titulu Utopené alibi, vydaném nakladatelstvím JaM v Písku, vrací ke své oblíbené dvojici kriminalistů Studničkovi a Machovi, jejich nadřízenému Karasovi a dalším kolegům, které už známe z mnoha předchozích Beranových povídkových historek. Jejich dialogy a jednání jsou vám natolik blízké, jako by se děj odehrával přímo ve vašem sousedství - ve vaší ulici, ve vašem domě... Ani tentokrát téměř třísetstránková knížka čtenáře nezklame, protože příběhy v ní obsažené jsou natolik různorodé a pestré, že se jejich ústřední motiv ani jednou neopakuje. Když k tomu připočítáte správnou míru adrenalinového napětí, slovního humoru, občas drsnějšího vyjadřování jednotlivých aktérů a nečekaných, překvapivých rozuzlení, je tohle povídkové kriminalistické menu skutečnou čtenářskou lahůdkou. Od případů drobných zlodějen a podvodů přes erotické excesy, drogy až po loupeže či zločiny nejtěžší. Přesně jako v životě kolem vás...

Zvykli jsme si již, že autorský tandem s Ladislavem Beranem doplňoval ilustrátor František Doubek, v Utopeném alibi se nově objevují černobílé obrázky z dílny Dalibora Říhánka, které rovněž skvěle dokumentují textovou část knihy.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama