POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Pojďme se bát do lesa

9. července 2013 v 0:16 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Ačkoliv strach je prioritně vnímán a posuzován jako pocit veskrze záporný, může mít i mírnější a příjemnější, dokonce přímo vyhledávaný odstín. Třeba v pohádkách a pověstech, dobrodružných knížkách, akčních komiksech... A do téhle kategorie nepochybně náleží i nová knížka Hynka Klimka z nakladatelství Grada, s názvem Strašidlář - Mezi námi lesními strašidly, určená především pro dětského čtenáře. Je dalším dílem ze série oblíbených Strašidlářů, tentokrát se specializací na lesní strašidla. Možná se budete divit, s kolika takovými bytůstkami se v běžném lese, na mechu mezi kapradím a borůvčím můžete setkat.

Jako průvodce se vám hned v úvodu nabídne lesní mužík Kuba, který zná svůj les skrz naskrz, stejně jako všechny jeho obyvatele - nám, běžným smrtelníkům většinou neviditelné. Poznáte tak divoženku Rozárku, která ochraňuje ptáčata a mravenečky, a další, ne už tak laskavé divé žínky a jejich krásné společnice, které špásují s lidmi a zamilovávají se do vesnických mládenců. Autor se ve svých vyprávěních opírá o pověsti a lidové báje, sesbírané z různých regionů a údobí. Dozvíte se hodně zajímavého o zákeřných jezinkách, které mají zálusk na malé děti, o děsivých divých mužích i o jejich příbuzných převlečených za myslivce či o těch, kteří přišli doslova o hlavu, nebo o tancechtivém lesním muži. Samozřejmě se vyprávění nevyhne ani legendám o hajných a pytlácích, kteří ke každému lesu neodlučně patřili, trochu z jiného soudku jsou pak kapitolky o vlčím dudákovi, o hejkalech a hejkadlech či strašidelných jelenech. A aby byla tahle lesní galerie úplná, nezapomněl autor ani na houbové skřety, ďábelské stromy, lesní matku či stromové mužíky a javorové panenky...

Bájné vyprávěnky jako obvykle skvěle doplňují roztomilé barevné obrázky Zdeňky Študlarové, bez jejíchž kreseb si Klimkovy dětské knížky už ani nedovedeme představit.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama