POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Literární posvícení

11. září 2013 v 17:37 |  Nové knihy
Už ona devítka v titulu publikace Posvícení 9 aneb Postaru se šít nedá, vydané pražským nakladatelstvím Balt-East, signalizuje, že se jedná o dlouhodobější knižní projekt, který se pomalu blíží k jubilejní desítce. Název sám pak napovídá, že se bude jednat o pestrou a lákavou směsici chutí a vůní pro literární konzumenty, doslova napříč žánry. Proto se ve sbornících s titulem Posvícení čtenáři setkávají s povídkami, básněmi, eseji, ale třeba i s rozvernými historkami, anekdotickými minipříběhy či s eseji, aforismy nebo epigramy. Výjimkou není ani letošní sborník s číslem devět, který je navíc doprovázen celostránkovými černobílými ilustracemi Brigity Linerové. O jeho obsah se tentokrát podílí rovný tucet autorů, z nichž většinu už čtenáři znají z předchozích projektů stejného názvu, odlišených pořadovým číslem.
Proč se ale tato kniha objevuje mezi anoncemi v jihočeském literárním Fóru? Odpověď je jednoduchá - protože se na jejím vzniku podíleli mimo jiné i dva jihočeští autoři - spisovatelka Hanka Hosnedlová a básník Michael Lorenc. A to nikoliv poprvé.
Výběr zařazených povídek Hanky Hosnedlové se drží celkového záměru této knihy a jsou proto pestré nejen námětově, ale i žánrově. Najdete zde povídku s napínavým podtextem tajemna, rozpustilou historku vyprávěnou dětským jazykem, teenagerovsky ultimativní dopisy Klárce, romantický příběh s trampskou kulisou, ale i povídku zabývající se otázkou provinění a trestu s kořeny v minulém režimu. Ani soubor krátkých básní Michaela Lorence se nevymyká danému trendu pestrosti - od nápaditých vtipných veršů přes originální metaforická přirovnání až po filozofická básnická zamyšlení, zasahující hluboko pod povrch slov. Myslím, že oba autoři skvěle reprezentují náš literární jih.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama