POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Milevský autor získal již podruhé cenu E. E. Kische

21. září 2013 v 11:10 | Hanka Hosnedlová |  Archiv
Dvoudílná, pečlivě zpracovaná publikace s názvem Cesta na popraviště přinesla jejímu autorovi, jihočeskému spisovateli Vladimíru Šindelářovi, hlavní regionální Cenu E. E. Kische v kategorii literatura faktu. Cenu předal autorovi, mimo jiné řediteli Milevského muzea a členu Jihočeského klubu Obce spisovatelů, senátor Petr Šilar ve velkém sále letohradského zámku ve druhé zářijové dekádě. Taková ocenění, které letos putovalo na jih Čech, uděluje KALF (Klub autorů literatury faktu) každoročně nejvýraznějším dílům v daném žánru.
Už název oceněné publikace napovídá, jakému tématu jsou obě knihy vyhrazeny, a to od středověku až po 20. století. Podtituly pak umisťují první díl do Českých zemí a druhý do některých zemí Evropy, jako třeba do Francie, Anglie, Německa, Itálie, Španělska nebo do Skandinávie. Šindelář se v obou faktograficky precizně podložených knihách věnuje nejen soudní praxi u hrdelních zločinů, ale dokumentuje na skutečných historických případech i krutost někdejší justice a nevynechává ani doložené detaily o činnosti mistrů popravčích. Nechybí však ani otřesné případy justičních omylů.
Ve druhé knize nepochybně zaujme kapitola nadepsaná Popravy králů, zabývající se například případy Anny Boleynové, manželky anglického krále Jindřicha VII., Jane Greyové, která vládla Anglii pouhých devět dní, skotské královny Marie Stuartovny, anglického krále Karla I., Ludvíka VI. a Marie Antoinetty, mexického císaře Maxmiliána z rodu Habsburků a dalších. Moderní historie je zastoupena smutně proslulou pankráckou sekyrárnou v době nacistické okupace, v níž například figuruje gilotina jako prvek přenesený na naše území z německého justičního řádu. Serióznost těchto literárních prací dokládá i uvedený dlouhý seznam pramenů českých i zahraničních, z nichž autor čerpal a své poznatky si několikanásobně ověřoval.
"Už jako kluk jsem se zajímal o tuto část historie a se zaujetím pročítal třeba paměti katovské rodiny Mydlářů nebo vzpomínky pařížských katů Sansonů. Když mi došlo, že se jedná z velké části o literární fikci, začal jsem se hlouběji zajímat o skutečné příběhy, které se staly například v mém městě. Zatímco kamarádi dostávali pod vánoční stromeček lyže nebo fotbalové míče, mne nejvíc potěšilo antikvární vydání Smolné knihy Milevska. A to mi už zůstalo," dokládá svůj zájem o historii zločinu Vladimír Šindelář a dodává, že určitě není sám, koho pravdivé příběhy minulosti zajímají. "Vidím to na přednáškách a besedách, že pokud dokážete vyprávět historický příběh poutavě a s reálnými detaily, zaujme to i ty, kteří dosud takový zájem v sobě nehledali."
O tom, že V. Šindelář není žádný literární nováček, svědčí dosud vydaných šestnáct knih, na tři stovky časopiseckých článků, ale i předchozí Cena E. E. Kische z roku 2006 za publikaci o historických jihočeských bitvách nebo Cena Miroslava Ivanova za Velkou knihu soubojů z roku 2007. A na novou knihu z jeho dílny se můžeme těšit již na jaře dalšího roku, ovšem faktografické podklady má shromážděné už na několik dalších, nesporně stejně atraktivních publikací.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama