POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Přemyslovské lásky pod drobnohledem

25. září 2013 v 22:34 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Už sám název knihy Hříchy a vášně přemyslovských králů aneb Horká krev na českém trůně napovídá, o co v obsahu této publikace z produkce nakladatelství Čas půjde. Ani tentokrát vodňanský spisovatel Jan Bauer neopouští svou osvědčenou parketu, kterou je historie, královské osobnosti a dosud neuveřejněné zajímavosti z jejich životů. Nezahlcuje však čtenáře suchopárnými fakty a přehledem letopočtů, ale věnuje se naopak lidským, leckdy velice indiskrétním stránkám historických postav z královského rodu Přemyslovců.
A začíná pěkně od podlahy, tedy od všetečné otázky, kde se vlastně králové vzali? Samozřejmě najdete odpověď už v první kapitole, ale tím víc vás zaujme to, co slibuje autor v kapitolách dalších. Bauer vám představí panovníky přemyslovské dynastie jako muže, s jejich klady i zápory, s jejich touhami, láskami a vášněmi, ale také schopné nenávisti a podlosti. A samozřejmě i jejich partnerky, bez nichž by se všechny ty popsané děje nemohly odehrát. Netřeba asi dodávat, že k prezentovaným dedukcím a kombinacím dochází Jan Bauer na základě seřazení a propojení dostupných faktů a znalostí historických souvislostí dané doby.
Tak se například čtenář dozví, jak to bylo s královskou korunou pro krále Vratislava II. či co se odehrávalo kolem panovníků se jménem Boleslav, zda skutečně kníže Oldřich podlehl svodům sličné pradlenky Boženy anebo jestli královský výnos o monogamii dokázal ovlivnit Vratislavův erotický apetit. Dočtete se, proč se kronikáři domnívali, že krásná a vzdělaná Judita měla ve svazku s králem Vladislavem navrch, a jak si Adléta vyvzdorovala sňatek s Přemyslem Otakarem I. a proč ji pak chtěl král po létech manželství zapudit. Autor poodhalí i podivné okolnosti okolo svatby Přemysla Otakara II. a zmizení jeho milenky Anežky, rozepisuje se o domnívané nevěře Kunhuty se Závišem z Falkenštejna či o dvojakosti osoby Václava III. a spoustě dalších zajímavostí z královských trůnů a ložnic. V této plejádě složitých vztahů a svazků často spíše podmíněných politikou než osobním zalíbením nechybí ani rozličné intriky a dokonce ani vraždami prolitá krev. A když uvážíte, že tohle všechno se doopravdy stalo...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama