POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Ptáci z podzemí

30. září 2013 v 18:09 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Básně téměř šesti desítek autorů zahrnuje knížka v sympatické světle béžové obálce s černobílou tužkokresbou a názvem Ptáci z podzemí. Mnohem více však o jejím obsahu napovídá stručný podtitul: Almanach české poezie. Skutečně najdete na stránkách této sbírky s ilustracemi Aleny Stiborové vedle sebe básníky známé a renomované, kteří ušli po cestě poezie už notný kus, a autory, kteří s lehkonohou Múzou v říze veršů teprve začínají koketovat, anebo se dosud neodvažovali své výtvory nabídnout ke knižnímu publikování.
Jak píše iniciátor této sbírky Vladimír Stibor, sestavit almanach básníků je jako odvážit se dobrodružné výpravy. Nejenže se musí sehnat dobrá loď, která uveze shromážděný náklad veršů a nadějí, ale musí se najít i správný přístav, kam loď pod plachtami odhodlání zamíří. Autory dílek publikovaných v almanachu přirovnává podle vyzrálosti jejich prací k ostříleným mořským vlkům, ale také k plavčíkům, kteří moře znají jen z doslechu, ke svátečním vodákům i k veslařům z galér, co mají dlaně odřené do krve. To všechno se totiž dá spolehlivě vyčíst z řádek básní, pokud ovšem máte ten správný kompas a zkušenosti s mořem klidným i rozbouřeným.
Proč se ale tento titul ocitl mezi knižními novinkami jihočeské literární scény? Odpověď je nadmíru jednoduchá: mezi oněmi 58 autory je totiž i člen Jihočeského klubu Obce spisovatelů - František Tylšar. Na závěr mne však napadá další otázka, na kterou ale odpověď neznám - proč jen jeden?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Břetislav Kotyza Břetislav Kotyza | E-mail | 5. října 2013 v 12:20 | Reagovat

Na otázku - proč jen jeden autor z JčkOs v tak rozsáhlé almanachové publikaci, nelze zřejmě odpovědět bez vytáček.

2 Pod zemí Pod zemí | Web | 16. října 2014 v 22:26 | Reagovat

Nevíte kde bych našla film Pod zemí online zdarma?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama