POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Světla a stíny minulosti

30. září 2013 v 17:58 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Publikace s názvem Světla a stíny minulosti, kterou připravila a vydala Městská knihovna Prachatice, byla vlastně takovým bonbónkem k rozsáhlému projektu česko-německého sympozia o knihách a literatuře a k literárnímu vlaku Ecce libri, který každoročně rovněž iniciuje prachatická knihovna. Tentokrát však nejen ve spolupráci s Jihočeským klubem Obce spisovatelů, ale i s německými partnery z Horního Bavorska, zejména pak se vstřícným a činorodým kulturním sdružením KuLaMu v přeshraničním Haidmühle. Povídkový sborník byl navíc spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj - Investice do vaší budoucnosti. Kniha nese vysvětlující podtitul Literární zamyšlení jihočeských a východobavorských spisovatelů na téma, jak se změnilo chování a myšlení lidí na obou stranách společné hranice za posledních dvacet let.
Povídky členů Jihočeského klubu Obce spisovatelů jsou ve sborníku publikovány v češtině, bavorští autoři a jejich práce jsou pak prezentováni v jazyce německém. Každý ze zapojených literátů uchopil dané téma z jiného úhlu pohledu, v některých případech velice specifického. Takže se čtenář setká s námětem z prostředí podnikatelského, kriminalistického, rodinného, teenagerovského, psychologického atd... Rozhodně ale není bez zajímavosti, jak jsou v uveřejněných povídkových dějích konfrontovány názory obou stran na minulost uvězněnou v šedi totality, či na posametový vývoj, který si nepochybně každý představoval naprosto jinak. Navíc je pro českého čtenáře příjemným zjištěním, jak moc publicisté z druhé strany hranice stojí o navázání kontaktů nejen se svými českými kolegy, ale i se čtenářskou obcí.
Plusem této knihy je mimo jiné i představení všech zařazených autorů jak ve stručné stati životopisné, tak ve výčtu jejich vydaných děl. I tak si čtenář může udělat obrázek o těch, kteří v povídkové formě mapují jednu ze současných etap české historie.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama