POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Limerik a rozpustilá sardinka

26. října 2013 v 17:37 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Ačkoliv knížka Jana Frolíka, kterou vydala jindřichohradecká Epika, je určená především dětem, je připravená rozšířit literární povědomí i čtenářům dospělého věku nebo dokonce literátům samotným. Je totiž souborem básniček, psaných v nepříliš obvyklé formě, a to v limeriku.

Autorství limeriku bylo údajně připisováno anglickým námořníkům, kteří si kdysi dávno měli tyto pětiřádkové básničky vymýšlet jako slovní hru pro zábavu svých kumpánů v přístavních krčmách. Pokud tomu tak bylo, asi bych před těmito amatérskými veršotepci s úctou smekla. Zásady tohoto poetického útvaru totiž nejsou tak úplně jednoduché - musí se rýmovat první dvě a poslední řádka, jiný rým pak tvoří třetí a čtvrtá řádka. Přičemž ovšem by mělo být dodrženo i to, že první řádka představuje hlavní postavu, další rozvíjí veršování k pointě a poslední řádka se k charakteristice v úvodu vtipně nebo v nadsázce vrací. Spíš bych se klonila k tvrzení, že zásluhu na vnesení limeriku do literatury měl anglický básník 19.století Edward Lear.

Neznám mnoho českých básníků, kteří se této literární disciplíně věnují. Po Jiřím Žáčkovi bych odteď k nim přiřadila i Jana Frolíka. Jeho verše mají lehkost, nápad, vtip i dobrou úroveň stavby veršů. Paleta použitých námětů k pětiřádkovým veršům je pestrá - najdete v ní celou armádu zástupců zvířecí říše i osoby různých profesí, zájmů a neuvěřitelných zálib. Prostě jsou to veršíky rozpustilé, jak signalizuje už titul knížky netradičních básniček i netradičního formátu, a v každém případě vás pobaví. Dětského čtenáře pak nesporně přilákají i barevné a nápadité ilustrace Jitky Weinerové.

Autor Jan Frolík není na literární scéně žádným nováčkem. Kromě vydaných poetických sbírek pro dospělé publikoval také v dětských časopisech Mateřídouška a Sluníčko. Pětadvacet roků učil na základní škole v Kardašově Řečici, kde se také narodil, kromě jiného především češtinu, což se v jeho tvorbě velice pozitivně odráží.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama