POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Pozvánka na křest knihy

19. října 2013 v 8:00 | Hanka Hosnedlová |  Co bylo

V úterý 5. listopadu v 16 hodin pokřtí místostarostka Strakonic PhDr. Ivana Říhová v kapitulní síni v areálu strakonického hradu novou knihu autorů Jiřího Fröhlicha a Jaroslavy Pixové s názvem Stará Otava mezi Strakonicemi a Pískem. Některým možná nebude tento titul tak zcela neznámý. V roce 2000 totiž vyšla kniha Jiřího Fröhlicha Stará Otava mezi Pískem a Zvíkovem a o dvanáct let později ještě jednou ve druhém doplněném vydání. A nová kniha na ni navazuje.
V jednotlivých kapitolách se autoři vydávají na pouť historií ve vztahu k řece Otavě, především ve Strakonicích spjatých s rodem Bavorů a maltézským řádem. Navštíví ve středověku založené vesnice Slaník, Štěkeň, Přeborovice Sudoměř, Kestřany, Lhotu a Zátaví. A putování po 28 km dlouhém úseku zakončí v bývalém královském městě Písku.
Hned na začátku se ohlédnou do pravěku a raného středověku po osídlení kolem této části řeky. Zastaví se u starých mostů, přívozů i brodů, které již mnohdy neexistují či mají zcela jinou podobu. Vrátí se do doby, kdy se rýžovalo zlato a provozovala voroplavba. Vzpomenou i na ničivé povodně a upozorní na zajímavá místa opředená pověstmi i romantická zákoutí řeky. Nedílnou součástí jsou samozřejmě mlýny, pro něž byla voda nezbytným a nejlevnějším zdrojem energie pro pohon strojů. Je zde popsána historie celkem sedmnácti mlýnů, z nichž je již devět zaniklých, což je větší polovina. Proto je dobré si jejich existenci i historii připomenout.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama