POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Průvodce vílí říší

26. října 2013 v 17:38 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Takovým zábavným a naprosto ojedinělým lexikonem o vílách je nová knížka Hynka Klimka Mezi námi vílami, z úspěšného pohádkového cyklu Strašidlářů, vydávaných nakladatelstvím Grada. Knížka je pochopitelně díky pohádkovému námětu určená vysloveně dětskému čtenáři, ale i dospělý, který do ní nahlédne, s překvapením zjistí, jaké mé v tomto směru vědomostní mezery. A v tom vám naprosto fundovaně pomůže víla Slavomila z Vysočiny v roli průvodkyně tímto podivným světem éterických bytostí.

Věděli jste například, že víly se nedělí jen do dvou kategorií - a to těch, které jsou lidem nakloněné, a druhých, které jsou zlé, protože je to prostě jejich poslání? Jsou totiž víly, jejichž domovem jsou vzdušné zámky nebo pozemské studánky, řeky či rybníky, jiné pak přicházejí z luk, další z lesů, skal, ale také třeba z močálů nebo exotických krajin, jako je Afrika. A ať už se jim říká jakkoli - třeba rusalky, lesní žínky, divoženky, bludičky, nebo sudičky náležející do zcela speciální kasty - všechny náležejí do tajemné říše víl. Dozvíte se mimo jiné, že víly nestárnou, že chodí zásadně bosy (až na některé výjimky, jako jsou třeba sudičky), že milují tanec, jímž dovedou zmámit a zničit mládence, že vládnou různými kouzly, kterými mohou pomoci, ale i ublížit. A že svou nesmrtelnost a výjimečnost ztrácejí, když se zamilují do člověka, nezřídka pak na svou lásku doplatí i jinak - to už je prostě osud. Seznámíte se i s pražskou vílou z Kanálské zahrady, která jediná toužila zestárnout, nebo čokoládově hnědou vílou Fatimou z africké Sahary, ale také s řadou dalších, o nichž jste také neměli ani tušení.

Autor v jednotlivých kapitolách sice vychází ze starých pověstí a bájí, jimž dává současnou srozumitelnou podobu, ale svůj vílí itinerář doplňuje i osobitou fantazií. Jeho historky báječně dokreslují barevné obrázky zkušené ilustrátorky Zdeňky Študlarové a bez přitažlivosti rozhodně není ani originální názorná mapka s vyznačenými místy, kde se která ze vzpomínaných vil vyskytuje.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama