POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

S knihou za hranice (nejen všedních dnů)

21. října 2013 v 11:15 | Text: František Tylšar, foto: František a Martina Tylšarovi |  Co bylo
V sobotu 14. září 2013 se již potřetí vydal na trať knihovnický vlak Ecce Libri, plný knihovníků, regionálních spisovatelů a také jejich knih. Tentokráte jeho pouť vedla z Prachatic do Nového Údolí, kde na účastníky čekali sousedé z Bavorska, a odvedli si je přes hranice za dalšími literárními zážitky!
Tradičně historický vlak letos vystřídaly dvě moderní motorové jednotky "REGIONOVA". Tato netypická souprava však nebyla zvolena náhodně, stejně jako neobvyklý jízdní řád se zastávkami mimo běžná místa. Díky moderní technice a zastavením "na širé trati" se cestující dověděli mnoho zajímavých informací o místech, která běžné vlaky projíždí. Poetický a fundovaný výklad, prostřednictvím informačního systému soupravy, zajistil železničář, spisovatel a zejména veliký znalec místní trati - pan Roman Kozák. Poutavě vyprávěl o tom, jaké to bylo vozit těžké vlaky do šumavských kopců, odkud se vracely postrkové lokomotivy, kde leží slavná "bludná výhybka", ale také o tom, že právě na této trati se stala historicky první nehoda motoráčku. Bylo to poblíž zastávky Spálenec, kde malý chlapec, pasoucí krávy našel starý kovaný hřebík. Napadlo ho zapíchnout tento kousek kovu do škvíry mezi kolejnicemi a pak jen čekal, co se stane. Zbytek příběhu je už součástí spisu závažné železniční nehody.
Pan Kozák nebyl vybrán za průvodce náhodně. Železniční fandové a zvláště jejich děti znají jeho dvě knížky "Pohádek ze šumavských lokálek". Právě tyto byly letos znovu vydány, tentokráte v moderním zpracování, jako elektronická kniha a pokřtěny vodou z vodního jeřábu v železniční stanici Volary. A právě ve Volarech proběhly další doprovodné akce.
Na paloučku vedle výpravní budovy hodovaly dvě víly v místních krojích. Na tomto neobvyklém "Knihovnickém pikniku s ochutnávkou šumavské literatury" byl y kromě kávy, voňavé bábovky a místní medicíny "Volarské zlaté pálenky" k dispozici knihy šumavských autorů, ze kterých hodující víly četly ty nejhezčí kousky.
Ale vraťme se zpět do vlaku. Po celou dobu jízdy bylo možné hovořit s přítomnými spisovateli, ochutnávat skvělé koláčky, které napekla děvčata z Prachatic, a ani ostatní smysly nepřišly zkrátka. Nádherný výhled na podzimní šumavské scenérie vkusně doplňovala hudba skupiny Bluegrass Session.
Z Volar vlak pokračoval do Nového Údolí, konečné zastávky na hranicích s Německem. Po kolejích lze pokračovat dále už jen po nejkratší mezinárodní železnici, která ač muzeální, přesto přepravuje cestující po celých 105 metrů dlouhé trati do blízkého Bavorska.
Naši účastníci však využili pozvání literárních přátel a někteří autobusem, jiní pěšky, pokračovali do cca. 1 km vzdálené obce Haidmühle. Zde probíhal další literární program, spojený s výstavou knih, autorským čtením českých a německých spisovatelů na plavební a průmyslové stezce, či hudebními vstupy…
Co dodat? Snad jen poděkovat organizátorům akce, kterými byli Městská knihovna Prachatice, Jihočeský klub Obce spisovatelů, České dráhy a.s., naši zahraniční literární přátelé, a rozloučit se slovy "Za rok nashledanou".


Souprava literárního vlaku na jedné ze zastávek.


Přestup na hranicích.


Autorské čtení v Bavorsku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama